Problem bezdomności wciąż aktualny. Jak pomóc osobom będącym w potrzebie?

  • 16.01.2021, 09:00
  • Redakcja
Problem bezdomności wciąż aktualny. Jak pomóc osobom będącym w potrzebie? fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

W Polsce bez dachu nad głową żyje minimum 36 tys. osób. O to jak pomóc bezdomnym szczególnie w okresie zimowym, w którym warunki pogodowe bezpośrednio zagrażają ich zdrowiu i życiu zapytaliśmy m.in. Miejski Ośrodek Pomocy w Tczewie.

W październiku zeszłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności pisali w liście do Prezydenta RP, premiera oraz ministrów - pracy, rozwoju oraz sprawiedliwości, o szerzącym się problemie bezdomności także wśród matek i dzieci:

Efektywne zmniejszanie obszarów ubóstwa i wsparcie dla osób pozbawionych mieszkania i zmagających się z szeroko rozumianym problemem bezdomności staje się bardzo istotne w okresie epidemii i kryzysów, jakie ona wywołuje, w tym nieuchronnego ubożenia społeczeństwa. To jest czas, kiedy każdy w sposób szczególny potrzebuje bezpiecznego schronienia, jakie zapewnia tylko dom czy mieszkanie. [...] Marzy nam się, aby w ciągu najbliższych lat Polska stała się drugim po Finlandii krajem w Europie, w którym problem bezdomności został rozwiązany - dzięki wdrożeniu nowoczesnych inicjatyw i programów łączących wsparcie mieszkaniowe i usługowe takich jak m.in. Najpierw Mieszkanie. Chcemy, aby państwo przyznało, że istnieje realny problem bezdomności dzieci, kobiet i matek samodzielnie wychowujących dzieci. Oczekujemy przyjęcia przez Polskę obowiązku likwidacji tego szczególnie negatywnego zjawiska w konkretnych ramach czasowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podaje, że w Polsce bez dachu nad głową żyje minimum 36 tys. osób (w tym przynajmniej jedna czwarta z nich przebywa poza placówkami przeznaczonymi dla osób bezdomnych) i są to w znacznej mierze osoby chore, niepełnosprawne, osoby starsze. Wśród tych osób znajduje się również wiele dzieci.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie apeluje o udzielania pomocy osobom bezdomnym. O szczegółach mówi Justyna Manuszewska, główna specjalistka MOPS Tczew:

Osoby bezdomne w okresie zimowym szczególnie narażone są na bezpośrednie narażenie życia i zdrowia. W związku z tym osoby bezdomne przebywające na naszego miasta mogą otrzymać pomoc zgłaszając się do naszego ośrodka.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak można pomóc osobom bezdomnym? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Osoby bezdomne mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie przy ul. 1 Maja 8, od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 – 15.15, w czwartek w godz. 8.00 – 16.00, Tel. 777-00-20 lub 777-00-30. 

Pomocy udzielają także te placówki: 

  • Schronisko dla Osób Bezdomnych,

Smętowo ul. Ogrodowa 1, tel. (58) 561–90 – 32

  • Schronisko dla Osób Bezdomnych,

Malbork, ul. Rolnicza 1, tel. (55) 273 – 40 - 65

  • Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia,

Nowy Staw ul. Mickiewicza 32, tel. 510-262-508

  • Schronisko Stowarzyszenia na rzecz Bezdomnych Agape

Szawałd 16, tel. 510-262-494

  • Schronisko Stowarzyszenia na rzecz Bezdomnych Agape

Borowy Młyn tel. (55) 277-42-88

  • Schronisko Stowarzyszenia na rzecz Bezdomnych Agape

Sztum tel. (55) 277-78-07

  • Stowarzyszenie Opiekuńczo–Resocjalizacyjne Prometeusz

- Gdańsk ul. Sucharskiego 1, tel. (58) 721-53-77

  • Ogrzewalnia Towarzystwa im. św. Brata Alberta Koło Tczewskie 

Tczew ul. Orzeszkowej 6

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie apeluje: jeśli zauważysz osobę potrzebującą pomocy i wsparcia - zawiadom odpowiednie służby. Stróże prawa przypominają, że informacje o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie "Osoba bezdomna wymagająca pomocy". Mówi Marcin Kunka oficer prasowy starogardzkiej policji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

 

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe