WFOŚiGW w Gdańsku: 10 000 domów na Pomorzu walczy o czyste powietrze

  • 23.01.2021, 09:00
  • Redakcja / WFOŚiGW Gdańsk
WFOŚiGW w Gdańsku: 10 000 domów na Pomorzu walczy o czyste powietrze fot. WFOŚiGW Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe. Program Czyste Powietrze pomaga mieszkańcom w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim do dofinansowania zakwalifikowało się już 10 000 domów!

Mieszkańcy Pomorza coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania w swoich domach. Realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku program Czyste Powietrze ma ich w tym wspierać – w ramach dofinansowania pomorskie gospodarstwa domowe zyskały m.in. nowe kotły na gaz, biomasę, pompy ciepła oraz nowe drzwi czy okna. O szczegółach mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku:

Największa emisja pyłów powodowana jest spalaniem węgla i drewna w starych kotłach. Pomorzanie już od ponad dwóch lat wnioskują o dofinansowanie inwestycji, których zadaniem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zatrzymanie jak największej ilości ciepła w domach. Do tej pory podpisaliśmy umowy na łączną sumę ok. 160 mln zł dotacji.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dzięki zrealizowanym inwestycjom w ramach zawartych umów, województwo pomorskie pozbyło się do tej pory ok. 4 000 starych kotłów. Za sprawą programu Czyste Powietrze każdego roku emisja dwutlenku węgla zmniejsza się już o 24 000 ton i z każdym rokiem ta liczba będzie dalej rosnąć.

W Polsce zanieczyszczenie powietrza powoduje koszty w wysokości od 6% do 13% PKB. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poza skutkami zdrowotnymi, zanieczyszczone powietrze pochłania ogromne sumy pieniędzy. Czyste Powietrze pozwala na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne, przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych czy zamontowanie odnawialnych źródeł energii

– Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW

Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożonych zostało w powiatach: kartuskim, wejherowskim, starogardzkim i chojnickim.

By móc jeszcze skuteczniej walczyć ze złej jakości powietrzem, potrzebujemy wsparcia pomorskich gmin. Mamy podpisane umowy z ok. 50 gminami, ale to nadal za mało. To właśnie samorządy są najbliżej swoich mieszkańców, mogą do nich docierać, informować i skracać drogę składania wniosku

- Justyna Sikora, kierownik Działu Projektów Środowiskowych w WFOŚiGW w Gdańsku

WFOŚiGW w Gdańsku prowadzi działania edukacyjne i informacyjne, których celem jest wsparcie mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowań. Przy okazji 10 000. umowy przygotowany został spot informacyjny, w mediach społecznościowych pojawiają się publikacje na ten temat, każdy może zadać pytanie, na które odpowiedzą eksperci. Informacje nt. Czystego Powietrza znajdują się na stronie Funduszu (wfos.gdansk.pl), uruchomiona została infolinia (czynna od wtorku do czwartku w godz. 10:00 – 15:00, tel. 58 743 18 21) oraz mail ([email protected]) przeznaczone wyłącznie temu programowi.

Redakcja / WFOŚiGW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe