Oddali krew dla dzieci onkologicznych. Akcja Ochotniczych Straży Pożarnych.

  • 23.01.2021, 13:05
  • Barbara Jackiewicz
Oddali krew dla dzieci onkologicznych. Akcja Ochotniczych Straży Pożarnych. fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Druhny i druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Tczew zorganizowali w sobotę akcję zachęcającą do oddawania krwi dla dzieci onkologicznych. Do Swarożyna przyjechał krwiobus, w którym zarówno strażacy jak i mieszkańcy oddawali cząstkę siebie dla bardzo potrzebujących. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej inicjatywie i sprawdzić motywacje osób, które zdecydowały się podzielić krwią.

W sobotni ranek (23 stycznia 2021) przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarożynie zaparkował krwiobus - mobilny punkt poboru krwi. Już wcześniej zapowiadaliśmy jego obecność w tej miejscowości -> oddaj-krew-podziel-się-życiem. Akcję zorganizowały gminne jednostki OSP. Udało się zmobilizować nie tylko samych strażaków, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości.

O tym, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie przyjazdu mobilnego punktu poboru krwi do Swarożyna, opowiedziała nam druhna Karolina Grala z OSP Rokitki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, lista zapełniła się jeszcze przed sobotą, ale organizatorzy byli przygotowani na przyjęcie dodatkowych osób, które przyszły bez wcześniejszego zgłoszenia. 

Dr med. Kamila Pabich z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku mówiła o tym, dlaczego krew jest tak ważna zwłaszcza dla osób leczących się onkologicznie oraz jak wygląda pobieranie krwi w czasie pandemii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chętnych nie brakowało, humory dopisywały, ale też było czuć, że dawczynie i dawcy robią coś ważnego dla innych - dzielą się własną krwią, by móc ratować cudze zdrowie i życie. Ten szczytny cel był główną motywacją do działania:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dziękujemy za wypowiedzi druhom Damianowi z OSP Boroszewo, Marcinowi i Damianowi z OSP Małżewo, Pawłowi z OSP Swarożyn, a także pani Jolancie - honorowej dawczyni krwi od 14 lat, panu Piotrowi oraz paniom Monice i Wiolecie - mieszkankom i mieszkańcom gminnych miejscowości. Wszyscy podzielili się z potrzebującymi tym, co najcenniejsze - własną krwią. Zachęcamy wraz z nimi, by spróbować. Wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu krwiodawstwa lub szukać krwiobusów w swojej okolicy. 

Podczas sobotniej akcji dla dzieci onkologicznych krew oddało 36 osób, z czego 17 - po raz pierwszy. To łącznie ponad 12 i pół litra życiodajnego płynu dla potrzebujących. Strażacy z gminnych OSP już zapowiadają, że to nie ostatnia akcja krwiodawstwa, jaką przygotowali. Kolejna planowana jest w kwietniu.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe