500+ na nowych zasadach. Co się zmieniło? [TERMINY]

  • 25.01.2021, 10:52
  • Redakcja / Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
500+ na nowych zasadach. Co się zmieniło? [TERMINY] fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od 1 lutego można składać drogą elektroniczną wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy.

O dokładną procedurę składania wniosków zapytaliśmy kierownika działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, Michała Kremera: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak czytamy w serwisie rządowym gov.pl, trwający obecnie - od 1 lipca 2019 okres świadczeniowy 2019/2021, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego został wydłużony do 31 maja 2021 r.

Od 1 czerwca 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający do 31 maja 2022 roku.

Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r. będzie złożenie wniosku. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy (np. centrum świadczeń). Niektórzy będą musieli złożyć dwa wnioski: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r. będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną – papierowo w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Wnioski drogą elektroniczną będzie można złożyć:

  • za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • przez portal PUE ZUS.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że tak przedstawiają się poszczególne terminy składania i rozpatrywania wniosków na nowy okres 2021/2022 oraz wypłat świadczenia wychowawczego w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

  • Złożenie wniosku w okresie luty – kwiecień 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.
  • Złożenie wniosku w maju 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 r.
  • Złożenie wniosku w czerwcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2021 r.
  • Złożenie wniosku w lipcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem jedynie od lipca, nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021  r.
  • Złożenie wniosku w sierpniu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia , z wyrównaniem jedynie od sierpnia, nastąpi najpóźniej do dnia 31 października 2021 r.

Szczegóły dostępne są TUTAJ

Kierownika działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, Michała Kremera, zapytaliśmy także o to, czy doszła do skutku planowana zmiana terminów składania wniosków dotyczących programu Dobry Start: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W tym wypadku jednak procedury pozostają takie same. Wniosek składa jeden z rodziców. Jeśli np. rodzice dziecka są po rozwodzie, świadczenie przysługuje temu rodzicowi, który opiekuje się dzieckiem. W przypadku opieki naprzemiennej, świadczenie może być rozdzielone pomiędzy rodziców.

Redakcja / Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe