Tczewska biblioteka powiększyła swoje zbiory o kilkadziesiąt zdjęć z pogrzebu ofiar niemieckiej zbrodni na terenie dawnych koszar

  • 26.01.2021, 12:42
  • Redakcja / Telewizja Tetka
Tczewska biblioteka powiększyła swoje zbiory o kilkadziesiąt zdjęć z pogrzebu… fot. Telewizja Tetka

Podziel się:

Oceń:

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie otrzymała nowe informacje i zdjęcia związane ze zbrodnią przeciwko Narodowi Polskiemu. Jesienią 1939 roku Niemcy aresztowali tczewian - i jak podejrzewają historycy - mogli ich rozstrzelać na terenie dawnych koszar. Tak twierdził świadek, którego wspomnienia w 2002 roku opublikował Kociewski Magazyn Regionalny. Tuż po wojnie jako nastolatek pomagał on w ekshumacjach zamordowanych Polaków na terenie prochowni.

Ratusz zmienia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Zanim działka mogłaby być sprzedana, władze Tczewa chcą się upewnić, czy pod ziemią nie pozostawiono ciał ofiar. Z tego powodu pod koniec 2019 roku prezydent wystosował apel do mieszkańców o pomoc w wyjaśnieniu tej historycznej tajemnicy. Miasto zgłosiło się również do Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Czerwonego Krzyża, jednak uzyskane tam informacje niewiele wniosły. Ważna okazała się pomoc dwóch osób, które zgłosiły się do tczewskiej biblioteki.

Mówi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Choć Magdalena Pawłowska mieszka w Poznaniu, to jej rodzina pochodzi z Tczewa. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodziny Grzankowskich: Jana i Eugenii oraz Ewy i Janiny. Mimo nowych informacji, nadal nie udało się potwierdzić miejsca, w którym doszło do zbrodni.

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. Telewizja Tetka

 

Dyrektor zapewnia, że zdjęcia z uroczystości pogrzebowej będzie można zobaczyć nie tylko w siedzibie, ale także za jakiś czas w internecie. 


W związku z brakiem potwierdzenia miejsca zbrodni Krzysztof Korda ponawia apel do osób, które mogą mieć informacje na ten temat. Więcej na ten temat można zobaczyć w Telewizji Tetka w materiale Bartosza Listewnika. 

Redakcja / Telewizja Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe