"Liczymy na jak najszybsze otwarcie branży turystycznej" - Muzeum Konsol i Gier Wideo w Bydgoszczy kontra pandemia [ROZMOWA]

 • 31.01.2021, 09:00
 • Piotr Bunkowski
"Liczymy na jak najszybsze otwarcie branży turystycznej" - Muzeum Konsol… fot. Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl w Bydgoszczy

Podziel się:

Oceń:

Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl, które istnieje od 2011 roku, przez 7 lat funkcjonowało w przestrzeni wirtualnej. Dopiero w maju 2018 roku muzeum zostało otwarte fizycznie w Bydgoszczy. Sprawdziliśmy co ten obiekt ma do zaoferowania oraz jak radzi sobie podczas pandemii.

Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl to pierwsze muzeum konsol, które powstało w północnej Polsce. O historii obiektu opowiedział nam założyciel, Konrad Baśkiewicz:

fot. Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl w Bydgoszczy

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W zasadzie to moja żona wpadła na ten pomysł, ponieważ ja zbierałem konsole i gry wideo. Trzymałem je na początku w pokoju. Potem to się rozrosło do dużo większych rozmiarów. Zajmowało to coraz więcej miejsca. Pokój, piwnicę...było to pochowane w pudełkach, w kartonach. Żal było to tak trzymać. W końcu zaczęło brakować miejsca i żona powiedziała, że trzeba coś z tym zrobić. Tak doszło do wynajęcia lokalu w Bydgoszczy i finalnie wystawienia ekspozycji z tymi wszystkimi konsolami gier wideo, które posiadamy i tak do tej pory to działamy z tym tematem.

~ Konrad Baśkiewicz, założyciel Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl 

 

Jakie sprzęty znajdują się w muzeum i jak daleko sięgają one w historii gier wideo?

fot. Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl w Bydgoszczy

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W tym momencie najstarsze konsole to są lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. To są konsole firmy Atari:

 • Atari Lynx
 • Atari 7800
 • Atari 2600
 • Atari Pinball (to jest jedna z najstarszych konsol jakie posiadamy)

Posiadamy także konsole z lat osiemdziesiątych. Wszystkim dobrze znane konsole typu:

 • Pegasus
 • Nintendo Entertainment System

Posiadamy także konsole radzieckiej firmy Elektronika (ros. Электроника). To są znane "jajeczka", czyli wilk łapiący jajka. To chyba wszystko takie ciekawsze. 

Posiadamy także konsole TVG-10 polskiej produkcji.

 

Czy na terenie obiektu znajdują się jakieś interaktywne wystawy?

fot. Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl w Bydgoszczy 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Oczywiście. Posiadamy sześć stanowisk do grania i na tych stanowiskach można zagrać w takie gry jak:

 • Pac-Man
 • Super Mario Bros.
 • Chip ’n Dale
 • Contra
 • Strzelanie do kaczek [Duck Hunt - dop.red.]

Można zagrać na oryginalnym sprzęcie z epoki. Najczęściej są to konsole NES z osiemdziesiątego piątego roku.

fot. Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl w Bydgoszczy 

Czy poza pandemią, muzeum jest odwiedzane przez wielu gości?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Muzeum jest małym obiektem, ponieważ mamy raptem trzydzieści metrów kwadratowych, ale zdarza się że kiedy byliśmy otwarci to były wypełnione obie sale. No były tłumy ludzi wtedy. Jedni wchodzili, drudzy wychodzili. Oczywiście, w okresie wakacyjnym to było najbardziej zauważalne.

 

Czy muzeum jest w tej chwili otwarte z zachowaniem rygoru sanitarnego?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nie, no teraz jest zamknięte. Natomiast jeśli zostaną zlikwidowane wszystkie obostrzenia to zapraszam do Bydgoszczy na ulicę Adama Grzymały-Siedleckiego 27. Godziny otwarcia i grafik funkcjonowania będzie dostępny na naszej stronie internetowej, także zapraszam do zapoznania się. Można nas znaleźć w Google. Jeśli już wszystkie obostrzenia będą ściągnięte to tam będziemy informować o tym, jak będziemy otwarci już po epidemii czy po ściągnięciu obostrzeń.

 

Czy aby zwiedzić muzeum trzeba złożyć rezerwację? A może jest opcja swobodnego wejścia do muzeum? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

To zależy od dnia. Najlepiej zadzwonić wcześniej i zarezerwować miejsce, bo czasem jest tak, że mamy tylu zwiedzających że nie starczy miejsca i trzeba po prostu czekać. Zawsze lepiej zarezerwować wizytę pod numerem telefonu 510-305-353 lub poprzez stronę internetową www.prehistoria.pl

 

Jak wygląda prowadzenie Muzeum Konsol i Gier Wideo w trakcie pandemii?

fot. Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl w Bydgoszczy

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Od w zasadzie stycznia-lutego zeszłego roku, kiedy wszystkie obostrzenia zostały wprowadzone i w ogóle wirus został wykryty...nie jesteśmy otwarci w okresie zimowym. Rzadko się to zdarza, więc ta informacja nas zaskoczyła, bo w marcu zeszłego roku weszły wszystkie obostrzenia. Przez cały okres, nawet jak one zostały zdjęte, już w lecie nie byliśmy otwarci ze względu na bezpieczeństwo naszych gości, także cały czas jesteśmy zamknięci. Nie mamy żadnego dofinansowania z tego względu. Działamy z miesiąca na miesiąc. Mamy nadzieję, że starczy nam środków na dalsze prowadzenie lokalu. No i liczymy na jak najszybsze otwarcie branży turystycznej, bo to też jest związane z branżą turystyczną. Z hotelami, z ekonomią, ze wszystkim. Jeśli hotele nie działają, no to turyści nie przyjeżdżają, a my nie jesteśmy w stanie ich przyjąć. No bo ich nie ma po prostu. 

 

Czy obiekt można jakoś wesprzeć w tym trudnym okresie?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Prowadziliśmy zrzutkę na portalu zrzutka.pl. Natomiast nigdy nie myśleliśmy o tym, żeby coś takiego robić. Jeszcze przed epidemią mieliśmy zrzutki, ale za dużo osób nie było zainteresowanych, więc finalnie zarzuciliśmy ten pomysł.

Dalsze działanie Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl w Bydgoszczy możecie wesprzeć poprzez wpłatę w serwisie zrzutka.pl.

Piotr Bunkowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe