Czy opłata reprograficzna obejmie smartfony i laptopy? Projekt zmian może pogłębić problem cyfrowego wykluczenia w Polsce

  • 31.01.2021, 16:00
  • Redakcja / newseria.pl
Czy opłata reprograficzna obejmie smartfony i laptopy? Projekt zmian może… fot. materiały newseria.pl Michał Herde - członek Rady Krajowej Federacji Konsumentów

Podziel się:

Oceń:

Jedną z głównych przyczyn wykluczenia cyfrowego, czyli niekorzystania z najnowszych technologii i internetu, są m.in. zbyt wysokie koszty sprzętu i dostępu do sieci. Polski rząd planuje w tym roku rozszerzenie opłaty reprograficznej na nowe urządzenia, takie jak smartfony, tablety, laptopy i komputery stacjonarne. To może podnieść ceny nawet o kilkaset złotych. Pomysł krytycznie ocenia Krajowa Federacja Konsumentów.

W Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z internetu ani komputera, a pod względem wykluczenia cyfrowego sytuacja wygląda gorzej tylko w sześciu krajach Europy. Planowane przez rząd rozszerzenie opłaty reprograficznej na nowe urządzenia, takie jak smartfony, tablety, laptopy i komputery stacjonarne nie poprawi sytuacji. W rozmowie z serwisem newseria.pl Michał Herde z Rady Krajowej Federacji Konsumentów krytycznie ocenia ten projekt:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W tej sytuacji, kiedy z dnia na dzień przestawiliśmy się na nauczanie zdalne, zamknęliśmy seniorów w domu, odcięliśmy ich od świata zewnętrznego, podnoszenie cen na urządzenia typu smartfon czy laptop jest po prostu błędne.

- Michał Herde członek Rady Krajowej Federacji Konsumentów

W czasie pandemii zainteresowanie zakupem laptopów czy tabletów wzrosło o kilkadziesiąt procent. Ceny tych urządzeń w Polsce są obecnie nadal niższe niż w krajach Europy Zachodniej, ale dla wielu wciąż zbyt wysokie. Z szacunków Krajowej Federacji Konsumentów wynika, że jeżeli sprzęt zostanie objęty opłatą reprograficzną w wysokości do 6 procent, to ceny wzrosną nawet o kilkaset złotych.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W grupie najbardziej dotkniętych cyfrowym wykluczeniem, nie tylko ze względów finansowych, są seniorzy, których ten problem w dużym stopniu dotyczył jeszcze przed pandemią. W Polsce ponad połowa osób w wieku 65–74 lata nigdy nie korzystała z internetu i jest to odsetek o 20 punktów procentowych wyższy niż unijna średnia, która wynosi 33 procent.

 

Redakcja / newseria.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe