Wielka inwestycja w Tczewie? Czy w naszym mieście powstanie farma fotowoltaiczna?

  • 03.02.2021, 09:08
  • Redakcja / Tv Tetka
Wielka inwestycja w Tczewie? Czy w naszym mieście powstanie farma fotowoltaiczna? fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Jak poinformował prezydent Mirosław Pobłocki, ZWiK w Tczewie planuje w kolejnych latach dużą inwestycję w zakresie fotowoltaiki.

Czy w Tczewie powstanie farma fotowoltaiczna produkująca część energii zużywanej przez miasto? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie planuje w kolejnych latach dużą inwestycję w tym zakresie, mówi prezydent Mirosław Pobłocki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zakład Wodociągów planuje w tej chili wybudowanie nawet nie jednej, bo dwóch farm na powierzchni ponad 2,5 ha o łącznej mocy ok. 5 MW jeżeli chodzi o energię elektryczną. To jest duży zastrzyk energii, zwłaszcza, że zapotrzebowanie łączne całego miasta to jest ok. dwudziestu kilku megawatów czyli 1/4 zapotrzebowania będzie pochodziło z energii odnawialnej. 

- prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki

 

Miejskie jednostki przygotowywały już podobne instalacje. Docelowo produkowana przez ZWiK energia ma zasilać całe miasto, a nie być wykorzystywana tylko na potrzeby zakładu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nie jest jeszcze znany dokładny koszt inwestycji:

 

Trwają cały czas prace analityczne nad tym tematem. Jest do duża inwestycja, mam nadzieję, że będzie dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. [...] Być może, jak już dojdziemy do etapu realizacji okaże się, że są projekty unijne na które można napisać wniosek i otrzymać dofinansowanie. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zadania mogłoby zostać wykonane w perspektywie kilku kolejnych lat:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne, zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Mamy po prostu tańszy prąd w naszych gniazdkach. Ze względu na niższą cenę prądu, można wykorzystać go do ogrzewania wody i domu. Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać - w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Rozważając opłacalność fotowoltaiki należy pamiętać, że razem z systemem fotowoltaicznym “kupujemy” zapas energii na wiele lat. Od momentu uruchomienia instalacji każdego następnego dnia czerpiemy darmowy prąd ze słońca!

- ekofachowcy.pl

 


Temat ten został poruszony podczas programu "Pytania do prezydenta" w telewizji Tetka. 

 

Redakcja / Tv Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe