"Fani Apple i starych technologii mogą zobaczyć wszystko. Nawet to, o czym nie mieli pojęcia" - historia Apple Muzeum Polska [ROZMOWA]

  • 06.02.2021, 08:00
  • Piotr Bunkowski
"Fani Apple i starych technologii mogą zobaczyć wszystko. Nawet to, o… fot. Apple Muzeum Polska

Podziel się:

Oceń:

Apple Muzeum Polska to największe i jedyne w naszym kraju muzeum poświęcone technologiom Apple, Macintosh oraz Next. Można tam znaleźć nie tylko stare komputery, ale także oprogramowanie, peryferia oraz wszelkie formy promocyjne i informacyjne pochodzące z ich epoki. Na nasze pytania dotyczące obiektu i jego aktualnej przebudowy w trakcie pandemii, odpowiedział założyciel - Mirosław Jacek Łupina.

Apple Muzeum Polska to największe i jedyne w naszym kraju muzeum poświęcone technologiom Apple, Macintosh oraz Next, które w swojej kolekcji posiada ponad 1 400 eksponatów. O historii obiektu opowiedział nam właściciel i założyciel, Mirosław Jacek Łupina:

fot. Apple Muzeum Polska

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Gdy tych urządzeń zaczęło przybywać, komputerów, monitorów... zacząłem szperać po różnych stronach internetowych poświęconych retro. Oglądałem różne muzea. Zwiedzałem je też w Europie, Pradze, w Savonie- we włoskim muzeum Apple również byłem i tak narodził się pomysł, żeby stworzyć takie muzeum.  

~ Mirosław Jacek Łupina, Apple Muzeum Polska

 

Co dokładnie fani Apple mogą zobaczyć w muzeum?

fot. Apple Muzeum Polska

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W muzeum fani Apple i starych technologii mogą zobaczyć wszystko. Nawet to o czym nie mieli pojęcia albo nigdy nie słyszeli, bo akurat moim konikiem jest wynajdywanie sprzętów i akcesoriów Apple, które były produkowane w bardzo krótkich seriach, albo były robione w kooperacji z jakimiś innymi firmami.

 

Czy w muzeum można znaleźć interaktywne wystawy?

fot. Apple Muzeum Polska

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Tak, są interaktywne. To znaczy były, kiedy jeszcze było to możliwe. Z muzeum wraz z eksponatami, wyjeżdżałem często na różne zaproszenia. Na takie interaktywne imprezy, gdzie goście mogli bawić się, tworzyć coś na tych komputerach. Komputery były sprawne. Można było ich dotykać, poznawać, uczyć się, więc jak najbardziej.

 

Aktualnie Apple Muzeum Polska jest w trakcie aranżacji i przebudowy. Czy w nieukończonej lokalizacji pojawiają się osoby zainteresowane obiektem?

fot. Apple Muzeum Polska

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Muzeum w tym stanie w którym w tej chwili jest, to jest w około 50% ukończone, także nie było oficjalnego otwarcia. Goście którzy przyjeżdżają, to raczej najbliżsi znajomi i najbardziej zagorzali fani Apple, którzy wspierają nas też jako wolontariusze i patroni.

 

Czy w poprzedniej lokalizacji muzeum w miejscowości Łoś, obiekt cieszył się zainteresowaniem?

fot. Apple Muzeum Polska

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przez to muzeum przewinęło się na pewno kilkaset osób.

 

Trwającą przebudowę Apple Muzeum Polska można wesprzeć poprzez wpłatę cegiełki TUTAJ lub TUTAJ, o czym wspomina sam właściciel:

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. Apple Muzeum Polska

Czy trwająca pandemia bardzo pokrzyżowała plany działania muzeum w nowej lokalizacji?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Mieliśmy szansę na to, żeby wynajmować muzeum właśnie na różne eventy, bo były firmy, które chciały organizować sobie tam  różne firmowe spotkania i mieliśmy takie oferty. Przygotowaliśmy dla nich kosztorysy wynajęcia muzeum i niestety nam to wszystko wypadło, także nie ma tej szansy. Nie możemy też otworzyć, żeby zaprosić ludzi, żeby pojawiały się jakieś takie wpłaty już na miejscu. Jest ciężko w tej chwili. Wszystkie komputery są przykryte tkaninami i czekają na lepsze czasy.

 

Więcej szczegółów o Apple Muzeum Polska znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej oraz na Facebookowym profilu obiektu.

 

Piotr Bunkowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe