Zbliża się Światowy Dzień Kociewia - @kociewie #kociewie #SwiatowyDzienKociewia

  • 05.02.2021, 11:13
  • Redakcja / LOT Kociewie
Zbliża się Światowy Dzień Kociewia - @kociewie #kociewie #SwiatowyDzienKociewia LOT KOCIEWIE

Podziel się:

Oceń:

10 lutego 1807 roku ppłk Józef Hurtig podczas wojny napoleońskiej przekazał meldunek do generała Jana Henryka Dąbrowskiego o wysłaniu patrolu „ku Gociewiu”. Tak pokrótce można opowiedzieć historię pierwszej, pisemnej wzmianki o naszym Regionie. W 2007 roku, na pamiątkę tego wydarzenia członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE wraz ze Stowarzyszeniem Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego ustanowiły dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.

Podczas Światowego Dnia Kociewia nie ma jednych, centralnych obchodów. Jednak nie przeszkadza to w organizowaniu wielu inicjatyw w gminnych i miejskich instytucjach kultury na terenie powiatu starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. Tego dnia, każdy Kociewiak i sympatyk Regionu może świętować na swój oryginalny sposób. Przez wiele lat koncerty regionalne, degustacje kociewskich potraw, warsztaty rękodzielnicze, prelekcje, wykłady i inne wydarzenia odbywały się z udziałem publiczności. W tym roku większość działań przeniosła się do Internetu.

 

Nazwa „Światowy Dzień Kociewia” ma międzynarodowy charakter, ponieważ kiedy czternaście lat temu zorganizowaliśmy internetowy spis Kociewiaków oraz sympatyków Kociewia to odezwały się do nas osoby z różnych państw świata. Spis pokazał, że nawet, kiedy mieszka się daleko to region zawsze można mieć w sercu. 

Otrzymaliśmy wiele informacji z bibliotek, ośrodków kultury oraz samorządów o zaplanowanych na dzień 10 lutego działaniach. W głównej mierze są to akcje online, więc każdy bez przeszkód może się dołączyć do wspólnego celebrowania.

- Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE

 

fot. LOT KOCIEWIE

Czytanie gadek kociewskich, konkurs fotograficzny, gry nawiązujące do historii i tradycji regionu. To tylko niektóre z zaplanowanych działań, dlatego warto śledzić media społecznościowe. LOT KOCIEWIE namawia również do odwiedzenia Kociewskiego Ośrodka Informacji Turystycznej przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie. 10 lutego, najmłodsi odwiedzający otrzymają kolorowankę oraz wycinanki-ubieranki, które przybliżają dzieciom wygląd stroju kociewskiego oraz regionalnego haftu. Dla dorosłych został przygotowany album zdjęciowy „Kociewie igłą i nitką”.

Każdy może przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Kociewia, a także pokazać jak świętuje. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zachęca do oznaczania profilu @kociewie na Facebooku oraz Instagramie, a także do tagowania #kociewie #SwiatowyDzienKociewia. Wspólnie celebrujmy ten dzień!

- LOT KOCIEWIE

10 lutego o regionie będzie można posłuchać również na naszej antenie! 

fot. LOT KOCIEWIE

Redakcja / LOT Kociewie

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe