Kulturalnie: Jakie atrakcje przygotowują instytucje w regionie? Czym zajmuje się Instytut Kultury Miejskiej? [ROZMOWA]

  • 07.02.2021, 15:00
  • Weronika Gerowska-Chalecka / materiały prasowe
Kulturalnie: Jakie atrakcje przygotowują instytucje w regionie? Czym zajmuje się Instytut Kultury Miejskiej? [ROZMOWA] fot. Canva / Audycja Kulturalnie

Podziel się:

Oceń:

Od 12 lutego otwarte będą kina, teatry, filharmonie i opery. Obowiązywać będzie zakaz konsumpcji, a zajętych może być tylko 50 proc. miejsc. To oznacza, że wiele instytucji przygotowuje się na odmrożenie po trudnym czasie zamknięcia - inne stawiają na działania on-line. Jak wygląda sytuacja w naszym regionie?

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badanie, którego celem było zbadanie postaw i oczekiwań odbiorców kultury w związku z ograniczeniami w działalności instytucji kultury. Badani odpowiadali, że m.in.: 

  • w związku z epidemią aż 75 proc. brakuje wyjść do instytucji kultury, 
  • najchętniej wybraliby się do kina i teatru,
  • noszenie maseczki czy mierzenie temperatury przed wejściem nie stanowiłoby problemu dla ok. 40 proc. badanych. 

fot. Narodowe Centrum Kultury

W związku z niedawnym, ponownym otwarciem muzeów oraz galerii sztuki, odwiedzających zapraszają kolejne miejsca. W tym także tczewska Fabryka Sztuk, która przygotowała m.in. bezpłatne wystawy i konkursy. O szczegółach mówi dyrektorka instytucji, Alicja Gajewska: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Fabryka Sztuk zaprasza także do udziału w queście rodzinnym, zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Kociewia: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

O szczegółach piszemy TUTAJ

To nie wszystko, bo 22 lutego Fabryka Sztuk obchodzi swoje urodziny, i w związku z tym przygotowuje pewne atrakcje: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszystkie wydarzenia organizowane przez instytucję są realizowane w pełnym rygorze sanitarnym: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszystkie informacje o aktualnych wystawach i innych atrakcjach znajdziecie na stronie internetowej instytucji.

Z kolei Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie przygotowało już wiele propozycji na luty. Wśród nich znajdziemy m.in. Konkurs Walentynkowy ON-LINE, który trwać będzie od 12 do 15 lutego, na Facebooku instytucji. Organizatorzy zachęcają aby zrobić sobie zdjęcie ze swoją Walentynką. Pary na zdjęciu powinny być ubrane na czerwono lub posiadać czerwony akcent w ubiorze/dekoracji walentynkowej. Tak wykonane zdjęcie należy umieścić na oficjalnym Facebooku Centrum Kultury i Sztuki pod postem, informującym o konkursie. Zdjęcie podpisane powinny być imionami zakochanych oraz miejscem ich zapoznania. Na zdjęcia organizatorzy czekają do 15 lutego włącznie. Ze wszystkich zakochanych par wylosowane zostaną trzy, które otrzymają podwójne zaproszenie na wybraną imprezę odbywającą się w Centrum Kultury i Sztuki. 

Kolejna propozycja i kolejny konkurs to Dama z kociczką - czyli konkurs fotograficzny ON-LINE z okazji Światowego Dnia Kota. Będzie on trwał właśnie od 17 lutego - czyli ważnego dnia dla wszystkich kociarzy - do 21 lutego. Okazuje się, że pracownicy Centrum Kultury i Sztuki również są miłośnikami oraz posiadaczami tych fascynujących zwierząt. W związku z tym postanowili zorganizować konkurs – i to nie byle jaki – bo łączący miłość do kotów oraz sztukę… W jaki sposób? CKIS tłumaczy to tak: 

 

Chcemy, żeby do zabawy przyłączyły się wszystkie Panie kochające koty, gdyż ogłaszamy zabawę pod hasłem „Dama z kociczką”. W ramach konkursu należy sfotografować się z kocim przyjacielem (może to być zarówno kot, jak i kocica) w stylu podobnym do słynnego obrazu Dama z gronostajem (łasiczką). Zdjęcie z kotem wraz z informacją o jej autorze należy umieścić pod postem na Facebooku informującym o konkursie. 

 

Instytucja dodaje także, że chętnie pozna imiona kotów i na ich zdjęcia czeka do 21 lutego włącznie.

Tymczasem już w przyszłym tygodniu obchodzony będzie Światowy Dzień Kociewia. Radio Tczew przygotowuje swoje propozycje z tej okazji, ale okazuje się, że Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie także coś przygotowało: proponuje twórczy relaks i kreatywne świętowanie, czyli udział w konkursie plastycznym z okazji właśnie tego dnia. W ramach niego uczestnik musi uzupełnić według wzoru przygotowaną przez centrum wyklejankę  – herb Kociewia. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym i odbywa się na Facebooku. Zdjęcie wykonanej pracy z informacją o jej autorze należy umieścić pod postem na Facebooku informującym o konkursie. Na zdjęcia prac plastycznych organizatorzy czekają do 12 lutego włącznie a na laureatów czekają nagrody rzeczowe.

Szczegółowy regulamin konkursu jest do pobrania na stronie internetowej instytucji, gdzie znajdują się także informacje o wszystkich konkursach i propozycjach tej instytucji.

fot. Centrum Kultury i Sztuki 


Jedną z instytucji, która propaguje kulturę w Gdańsku i okolicach jest Instytut Kultury Miejskiej. Jak czytamy na stronie internetowej instytucji, IKM powstał w wyniku przekształcenia podmiotu, który koordynował starania Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016:

 

W marcu 2011 roku, na trzy miesiące przed finałem konkursu, działające dotychczas jako spółka jawna, biuro zyskało status samorządowej instytucji kultury o nazwie Gdańsk 2016. Od marca 2012 funkcjonuje jako Instytut Kultury Miejskiej. Zgodnie z założeniem przyjętym przez Gdańsk, udział w konkursie, niezależnie od jego wyniku, miał służyć ożywieniu kulturalnemu miasta, zarówno poprzez inicjowanie nowych projektów kulturalnych, jak i działania strategiczne na rzecz zwiększenia roli kultury w życiu miasta. Powstałe podczas kandydatury Gdańska do tytułu ESK 2016 projekty mają swoją kontynuację pod szyldem Instytutu. Są to m.in. Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Festiwal Narracje, nagroda literacka i festiwal Europejski Poeta Wolności, Active Citizens, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

- Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk

 

O to, czym zajmuje się IKM zapytaliśmy Martę Bańkę, kierowniczkę działu komunikacji tej instytucji: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednym z najbardziej znanych działań IKM jest projekt Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Projekt tworzą entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia:

 

Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Co roku w sezonie letnim bezpłatnie oprowadzają po dzielnicach Gdańska, a wiosną i jesienią dokształcają się na dodatkowych wykładach i spacerach by ich spacery zyskiwały nowe opowieści i ciekawostki. 

- Instytut Kultury Miejskiej

 

fot. Instytut Kultury Miejskiej

Instytut Kultury Miejskiej organizuje także mnóstwo szkoleń, szczególnie dla kadr kultury:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tworzone są tam także wydarzenia związane z literaturą, m.in. Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, ustanowiona przez Miasto Gdańsk w 2008 roku. Jej celem jest wyróżnienie wybitnych artystycznie zjawisk poetyckich podejmujących temat szeroko rozumianej wolności. Nagroda i Festiwal Europejski Poeta Wolności stanowią dla Miasta Gdańska i Instytutu Kultury Miejskiej wyjątkową okazję do promocji europejskiej poezji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wiele działań, szczególnie w czasie pandemii trafiło do sieci:

loadingŁaduję odtwarzacz...

IKM organizuje także konferencje, między innymi Marketing w Kulturze, czyli coroczne spotkanie osób zajmujących się promocją, komunikacją i marketingiem w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych czy oddolnych inicjatywach. To dwa dni dyskusji z ekspertami i ekspertkami z Polski i z zagranicy oraz tematyczne warsztaty. Biorą w niej udział przedstawiciele instytucji z całej Polski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

Źródło: IKMGdansk (YouTube)

Trwa nabór wniosków do konkursu Otwarty IKM. Kierowniczka działu komunikacji IKM opowiedziała nam na czym polega ten konkurs:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W ramach konkursu można otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 4 000 zł. Wyłonione projekty będą realizowane do końca maja 2021 roku. Termin składania wniosków to 15 lutego. Więcej informacji znajduje się TUTAJ


Na naszą nową Audycję Kulturalnie zapraszamy w piątki po godzinie 18:00. 

 

Weronika Gerowska-Chalecka / materiały prasowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe