Karta mieszkańca zachętą dla mieszkańców Rokitek?

  • 11.02.2021, 09:55
  • Redakcja
Karta mieszkańca zachętą dla mieszkańców Rokitek? fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Już od pewnego czasu trwa dyskusja nad włączeniem Rokitek do Tczewa. Miasto ma w planach kolejne działania, które mogą stanowić istotny punkt podczas referendum nad tą sprawą.

Prezydent Mirosław Pobłocki zapowiedział, że miasto  planuje wprowadzenie specjalnej karty mieszkańca, która osobom zamieszkującym w Tczewie dałaby prawo do szeregu ulg. Karta ta miałaby także zachęcić między innymi mieszkańców Rokitek do poparcia pomysłu przyłączenia tej miejscowości do Tczewa w procesie planowanych konsultacji społecznych. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przygotowujemy "kartę mieszkańca". Będzie ją posiadał każdy, kto płaci podatki w Tczewie. Karta będzie uprawniała do szeregu ulg, czy bezpłatnych świadczeń - np. na basenie i w komunikacji miejskiej. To rozwiązanie chciałbym wprowadzić, być może nawet jeszcze w tym roku. Będzie to sygnał dla mieszkańców Rokitek, że jeśli są w obrębie miasta Tczewa, to mają pewne prawa do ulg, natomiast jeśli są poza granicami, to zmienia to sytuację.

~ Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki

 

Działania będą zdecydowane, ale sam proces ewentualnego przyłączenia Rokitek do miasta jest czasochłonny.

loadingŁaduję odtwarzacz...

O ewentualnym przyłączeniu sołectwa Rokitki do Tczewa będą musieli zadecydować sami mieszkańcy. Odbędzie się to w drodze referendum.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Procedura przyłączenia polega na tym, że mamy możliwość za pośrednictwem wojewody, dostarczyć do 31 marca każdego roku wniosek do właściwego ministra od spraw administracji. Wówczas ministerstwo ma rok na wydanie odpowiedniej decyzji. Na samym początku z kolei powinny być przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami.

~ Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki

 

Od ubiegłego roku miasto prowadzi procedurę przyłączenia. Jednocześnie, jak podkreśla prezydent Pobłocki, miasto nie będzie dopłacać za pobyt dzieci spoza Tczewa w żłobkach czy przedszkolach. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Miejskie żłobki są adresowane do mieszkańców Tczewa, więc nie widzę powodu, żeby dzieci od wójta zabierały miejsca naszym dzieciom. Jeżeli wójt chce mieć u siebie żłobki, to niech je wybuduje. Otwarcie drzwi dla dzieci spoza Tczewa, oznacza tylko jedno: być może niebawem zabraknie miejsc dla naszych dzieci. Moim zadaniem jest pilnowanie interesów mieszkańców miasta.

~ Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki

 

Zdaniem prezydenta, priorytetem lokalnej polityki musi być zadbanie w pierwszej kolejności o interesy mieszkańców miasta.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Brak dopłat ma zmobilizować mieszkańców sąsiednich Sołectw do płacenia podatków w Tczewie i ewentualnego wyrażenia chęci przyłączenia ich do miasta.


Więcej o sprawach związanych z Tczewem, w programie "Pytania do prezydenta" w telewizji Tetka:


 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe