Cyberprzestępcy cały czas aktywni! Oto trzy najpopularniejsze metody oszustów internetowych

  • 13.02.2021, 09:00
  • Piotr Bunkowski / KPP Tczew
Cyberprzestępcy cały czas aktywni! Oto trzy najpopularniejsze metody oszustów… fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W ostatnim czasie większość naszego życia przeniosła się do Internetu - social media, bankowość, zakupy i wiele innych aktywności. Cyberprzestępcy korzystają z obecnej sytuacji. Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania to dziś częste sposoby działania oszustów. Aby móc się przed nimi chronić należy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa.

W ostatnim czasie zakupy za pośrednictwem Internetu rozwijają się dość dynamicznie. Coraz więcej osób korzysta z zakupów online, gdyż są one szybkie i wygodne. Niestety ułatwia to również aktywną działalność oszustom, m. in. tym którzy za pośrednictwem ofert kupna i sprzedaży wyłudzają pieniądze.

O szczegółach mówi Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zainteresowani myślą, że kontaktują się ze sprzedawcą. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Istotny jest sposób realizowania płatności za towar. Nowe technologie, które ułatwiają nam codzienne życie, są także wykorzystywane przez przestępców, dlatego bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego.

~ Dawid Krajewski, KPP Tczew

 

Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwem "na kryptowaluty". Metoda ta zyskuje ostatnio na popularności, o czym pisaliśmy TUTAJ. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Co jakiś czas słyszymy, że ktoś został przekonany o możliwości dołączenia do intratnej inwestycji w „bitcoin’y”, czyli krypto-walutę. Osoby chcące „zarobić” przekazują dane dostępowe do swojego konta bankowego w celu przeprowadzenia „uwierzytelniających” operacji oszustowi, który zaciąga na tą osobę kredyty. Nie wchodzić w żaden z dołączonych linków czy też tych odnośników. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe.

 

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania to dziś częste sposoby działania oszustów. W ostatnim czasie, cyberprzestępcy podszywają się pod popularne serwisy bądź firmy kurierskie i wysyłają fałszywe maile

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Znajdziemy w nich informacje o konieczności uregulowania zaległości, inaczej nasz dostęp do serwisu zostanie zablokowany, albo o braku możliwości odnalezienia naszego adresu, przez co nie można dostarczyć przesyłki.

 

Policjanci przypominają, że uczciwa firma nigdy nie poprosi nas o podanie danych do logowania na konto, zarówno te bankowe, jak i do serwisów społecznościowych. Dlatego też takich danych nigdy i nikomu nie powinniśmy przekazywać.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w internecie:

  • Weryfikujmy nietypowe maile poprzez np. infolinię danej firmy.
  • Nie wchodźmy w nieznane nam linki.
  • Starajmy się korzystać ze sprawdzonych stron.
  • Zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności i dane kontaktowe sprzedawcy.
  • Unikajmy płatności z góry, bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach. Patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie.
  • Nie otwierajmy podejrzanych załączników wiadomościach mailowych.

Służby przypominają, że każde oszustwo internetowe można zgłosić na policję.

Piotr Bunkowski / KPP Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe