Sławomir Płatek: "Wszystkie sztuki jakie się uprawia tak naprawdę uprawia się z potrzeby własnego serca". O poezji i roli poety [ROZMOWA]

  • 13.02.2021, 15:00
  • Weronika Gerowska - Chalecka
Sławomir Płatek: "Wszystkie sztuki jakie się uprawia tak naprawdę uprawia… fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Centrum Kultury i Sztuki z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza zaprasza na bezpłatne warsztaty poetyckie online zatytułowane „Rymowanie i nierymowanie – czym ogarniamy wiersz?”. Oferta warsztatowa skierowana jest do młodzieży w wieku 16+ oraz dorosłych. O warsztatach i roli poezji oraz poety w XXI wieku opowiedział nam ich prowadzący, Sławomir Płatek.

Sławomir Płatek jest poetą i zastępcą redaktora naczelnego w miesięczniku Salon Literacki a także publicystą muzycznym i filmowym. Tak o planowanych warsztatach opowiada ich autor: 

Warsztaty, które przygotowujemy i które przeprowadzimy są skierowane do osób, które już miały do czynienia z poezją, zajmują się tym twórczo, ale chciałyby polepszyć swój warsztat i dowiedzieć się czegoś nowego o pisaniu [...]. Będziemy rozmawiali nie tylko poezji o rymowanej, ale także o poezji białej, być może także o innych formach, jeżeli tylko pojawi się taka potrzeba i zainteresowanie. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zgłoszenia na warsztaty zawierające imię, nazwisko, nr telefonu oraz wiek należy przesłać na adres [email protected] z dopiskiem „Warsztaty poetyckie” do dnia 14 lutego. Warsztat online odbędzie się 3 marca o godz. 18:00. O szczegóły zapytaliśmy także Tomasza Hildebrandta, dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sławomir Płatek, który będzie prowadził warsztaty to nie tylko poeta:

Również animator kultury, Pan Sławek współpracuje ze środowiskami twórczymi, głównie literackimi [...]. Jest bardzo doświadczonym instruktorem [...] uznanym poetą, nagradzanym wielokrotnie, ma spory dorobek, więc nie jest to tylko teoria w wykonaniu Pana Sławka ale odniesienie do praktyki pisarskiej. 

- Tomasz Hildebrandt

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozmawiając z poetą na temat tych warsztatów nie mogliśmy pominąć pytania o to, jaką rolę w dzisiejszym świecie pełni właśnie poeta i poezja: 

Przede wszystkim poeta istnieje sam dla siebie i dla swojego pisania, wszystkie sztuki jakie się uprawia tak naprawdę uprawia się z potrzeby własnego serca, z potrzeby spełnienia się w jakiś sposób, artystycznie. Poezja jest przede wszystkim odpowiedzią na to, że człowiek chce jakoś zagospodarować to co się w nim rodzi, to co w nim powstaje [...]. 

- Sławomir Płatek

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kto może pisać? Jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chciałaby podjąć się sztuki pisania? Możemy liczyć na rady szczególnie dla młodych literatów?

W zasadzie każdy, ja stale powtarzam piękne zdanie Leszka Żulińskiego takiego krytyka [...], który także wielokrotnie prowadził warsztaty i udzielał porad, on twierdzi, że wiersz jest wyrobem rzemieślniczym i rzeczywiście tak jest. Napisania wiersza można się nauczyć [...] natomiast to, czy ktoś się potem stanie znanym, genialnym poetą zależy już od talentu i od tego jak bardzo rzetelnie będzie nad swoim rzemiosłem artystycznym pracował. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z jakimi największymi wyzwaniami mierzą się poeci XXI wieku?

Ci, którzy chcieli by mieć wielu czytelników mierzą się z niskim poziomem czytelnictwa. Natomiast, jak wspomniałem, nie jest to wykładnik poezji, ponieważ ona w zasadzie jest robiona po to, żeby autor coś z tego miał, wzbogacił się wewnętrznie. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Odbiorcami audycji są także animatorzy kultury. Jak, według Pana, powinni oni szczególnie w dobie pandemii promować kulturę pisaną? Czy jest to możliwe?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jest Pan laureatem wielu konkursów literackich i poetyckich; który z nich był Panu najbliższy? Który cieszył najbardziej? Czy da się to ocenić?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Warsztaty będą na pewno okazją dla pasjonatów pisania do pogłębienia tej trudnej sztuki: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na Audycję Kulturalnie zapraszamy w każdy piątek o godzinie 17:00. 

 

 

Weronika Gerowska - Chalecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe