Jakiej muzyki słucha młodzież? Badania Narodowego Centrum Kultury [ROZMOWA]

  • 20.02.2021, 15:00
  • Redakcja / Narodowe Centrum Kultury
Jakiej muzyki słucha młodzież? Badania Narodowego Centrum Kultury [ROZMOWA] fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

97% młodzieży deklaruje, że słucha muzyki, a dla dwóch trzecich młodych ludzi jest to niemal codzienny sposób na obcowanie z kulturą. 39% Polaków w wieku od 12 do 17 lat zadeklarowało, że słucha popu, 22% - rapu, hip-hopu, a 20% - rocka.

Narodowe Centrum Kultury zbadało preferencje młodzieży w wieku od 12 do 17 lat dotyczące muzyki. O szczegółach badania mówi Agnieszka Bąk z działu badań i analiz: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W pytaniu otwartym o ulubioną muzykę większość (60%) nastolatków wymieniła tylko jeden gatunek, którego słucha. Mniej więcej co dziesiąty (11%) deklarował, że słucha różnych gatunków muzyki, bez ich doprecyzowywania.  Zapytani o rodzaj muzyki, której słuchają na co dzień, młodzi ludzie najczęściej wymieniają pop (39%), rap (22%) oraz rock (20%). Zdecydowanie rzadziej wskazują disco-polo (4%), muzykę poważną lub klasyczną (4%), dance (3%) i metal (3%). 

-Narodowe Centrum Kultury

Źródło: Narodowe Centrum Kultury

97% młodzieży deklaruje, że słucha muzyki, a dla dwóch trzecich młodych ludzi jest to niemal codzienny sposób na obcowanie z kulturą. Jak wyglądało samo badanie?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Źródło: Narodowe Centrum Kultury

Czy badani poza słuchaniem muzyki tworzą w związku z nią jakieś działania?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Słuchanie muzyki dla przyjemności jest popularną formą spędzania czasu: dwie trzecie (67%) nastolatków deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu. Tylko 3% nigdy nie słucha muzyki. Formy aktywności wymagające większego zaangażowania są oczywiście rzadsze. Mniej więcej połowa badanych (53%) deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu ogląda filmy/programy poświęcone muzyce w telewizji bądź internecie. Podobny odsetek respondentów co najmniej raz w miesiącu wymienia się ze znajomymi lub rodziną muzyką (50%) oraz czyta o muzyce w prasie albo internecie (49%). Rzadsze jest kupowanie muzyki (płyt, plików z muzyką lub dostępu do serwisów streamingowych) - około jedna trzecia nastolatków (35%) deklaruje, że robi to co najmniej raz w miesiącu. 

- Narodowe Centrum Kultury

 

 

Redakcja / Narodowe Centrum Kultury

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe