Skra Ormuzdowa dla Alicji Gajewskiej

  • 23.02.2021, 19:55
  • Redakcja
Skra Ormuzdowa dla Alicji Gajewskiej fot. www.miesiecznikpomerania.pl

Podziel się:

Oceń:

Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk otrzymała Skrę Ormuzdową, nagrodę przyznawaną przez Redakcję "Pomeranii" - miesięcznika społeczno-kulturalnego istniejącego od 1963 roku.

Skra Ormuzdowa jest przyznawana od 1985 roku za m.in. propagowanie kultury kaszubskiej i pomorskiej oraz inicjatyw społecznych w dziedzinie kultury.

 

Od ponad 30 lat Kolegium Redakcyjne i zespół redakcyjny „Pomeranii” przyznaje Skry Ormuzdowe. W piątym numerze „Pomeranii” z 1985 roku współtwórca i ówczesny redaktor naczelny pisma Wojciech Kiedrowski takimi oto słowami poprzedził listę pierwszych laureatów tego wyróżnienia:

Redakcja „Pomeranii” postanowiła przyznać własne wyróżnienia. Uznano, że stosownym momentem na inaugurację dorocznego WYRÓŻNIENIA REDAKCJI „POMERANII”, dla którego przyjęto nazwę uzupełniającą „SKRA ORMUZDOWA”, są pierwsze Dni Kultury Pomorskiej (...).

Jest to wyróżnienie honorowe i szczególne.

Komu i za co ma być przyznawane? Nie ma to być wyróżnienie dla ludzi uznanych, za te wytwory umysłu i rąk, które powszechnie przyjmowane są za wielkie, znaczące. Zespół i kolegium redakcji „Pomeranii” chce wyróżniać osoby dotąd niewyróżniane, dokonujące czegoś ważnego, niekiedy tylko dla najbliższego otoczenia, lecz w swoich poczynaniach przezwyciężające zastane środowiskowe warunki, przezwyciężające czasem samych siebie. „Skra Ormuzdowa” rzadko więc trafiać będzie do środowisk uniwersyteckich, częściej do zacisznych pustkowi. (...)

Od 1985 roku Skrami Ormuzdowymi za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury uhonorowano ponad 160 osób.

- www.miesiecznikpomerania.pl

 

Wszystkie osoby, które otrzymały Skry Ormuzdowe w tym roku:

  • ADELA KUIK-KALINOWSKA - profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, literaturoznawca, poetka i pisarka
  • ALICJA GAJEWSKA - działaczka kociewska, dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie
  • ARTUR JABŁOŃSKI - dziennikarz, pisarz, poeta i twórca Radia Kaszëbë
  • HIERONIM KUCHARSKI - dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Czersku promującej kaszubszczyznę, działacz lokalny, historyk
  • JAROMIRA LABUDDA - poetka, nauczycielka języka kaszubskiego, autorka podręczników
  • KSIĄDZ KRZYSZTOF TUSK - celebrans mszy świętych z liturgią w rodny mòwie, inicjator wielu działań związanych z wprowadzaniem języka kaszubskiego do kościoła

 

Mamy także zaszczyt poinformować, że stypendium im. Izabelli Trojanowskiej otrzymuje Mateusz Klebba. Wszystkim laureatom oraz stypendyście gratulujemy i życzymy dalszych owoców pracy na rzecz naszych Małych Ojczyzn!

- Pomerania (FB)

 

W związku z pandemią koronawirusa wręczenie nagród odbędzie się w późniejszym terminie i innej niż zwykle formule.  

 

Piszemy o wszystkim, co dotyczy Kaszub i Pomorza: o sprawach istotnych dla Pomorzan dziś - o życiu społecznym, kulturze, literaturze i gospodarce, a także o tym, co działo się tu w przeszłości. [...] można PRZECZYTAĆ nasze pismo, w wersji papierowej, w większości bibliotek gminnych i miejskich na Kaszubach, lub też zapoznać się z numerami archiwalnymi np. w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej lub na naszej stronie

- www.miesiecznikpomerania.pl

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe