Miejsce otwarte na ludzkie potrzeby. W Tczewie powstał piąty Środowiskowy Dom Samopomocy

  • 25.02.2021, 17:00
  • Aleksandra Hotowy
Miejsce otwarte na ludzkie potrzeby. W Tczewie powstał piąty Środowiskowy Dom Samopomocy fot. Aleksandra Hotowy

Podziel się:

Oceń:

Od 24 lutego funkcjonuje on na Zatorzu. Oznacza to, że już tylko dwie dzielnice w mieście nie mają tego typu placówki wspierającej osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Środowiskowy Dom Samopomocy to miejsce, w którym wsparcie terapeutyczne otrzymują osoby z zaburzeniami psychicznymi. Placówki tego typu głownie udzielają pomocy w sposób bezpośredni ale także budują sieć oparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnościami. Przesłanką do korzystania z pomocy w ŚDS są zaburzenia psychiczne i niepełnosprawność intelektualna. Tczewskie domy to placówki wsparcia dziennego, w ramach pobytu można w nich otrzymać wsparcie psychologiczne, zajęcia terapeutyczne oraz pomocą w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. Pobyt w placówce zapobiega izolacji społecznej. 

 

Mamy sprzęt specjalistyczny, relaksujący, który systematycznie użytkowany pozwala osobom chorym wychodzić z choroby. Wsparcie w komunikacji, psychologiczne, terapeutyczne wsparcie zespołu jest bardzo istotne. Jest najważniejsze dla  człowieka, który jest  w smutku depresji czy chorobie [...] Tutaj ten ośrodek na Zatorzu jest namacalnym prezentem, bo został nam przekazany po Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją. 

- Gabriela Brządkowska, dyrektor ŚDS w Tczewie

 

Z dyrektor Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie Gabrielą Brządkowską rozmawialiśmy o tym, jak w trudnych pandemicznych czasach prowadzi się ośrodek wsparcia:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzona jest readaptacja społeczna uczestników oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Dzieje się to przez działania animacyjne oraz sąsiedzkie. Nowa placówka obejmie wsparciem 25 osób z Tczewa. 

fot. Radio Tczew

Obecnie Urząd Miejski w Tczewie czeka na informację z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczącą rozpatrzenia złożonego przez gminę wniosku o przyznanie dotacji finansowej na dokończenie prac związanych z elewacją, dociepleniem oraz zagospodarowaniem ogrodu który znajduje się przy budynku na ul. Elżbiety 19A. Wartość prac adaptacyjnych wykonanych w budynku wyniosła 750 tys. zł. Inwestycję prowadziło Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Należy podkreślić, że budynek znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

To bardzo ważne żeby te osoby czuły się w naszym mieście jak u siebie, dobrze. Żeby cały czas mogły dbać o swoje zdrowie psychofizyczne. Żeby mogły korzystać z terapii.

- Adam Urban, zastępca prezydenta 

 

Poza placówką na Zatorzu w Tczewie działają jeszcze cztery Środowiskowe Domy Samopomocy:

  • ŚDS - ul. Armii Krajowej 55
  • ŚDS - ul. Nowowiejska 18
  • ŚDS - ul. Niepodległości 10 
  • ŚDS - ul. Chopina 33

 

 

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe