Policyjna akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

  • 26.02.2021, 11:37
  • Redakcja / KPP Tczew
Policyjna akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W ostatni piątek lutego policjanci przeprowadzą działania pod hasłem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego a do tego najbardziej zagrożonymi w czasie wypadków. Jednocześnie policja przypomina, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. W tym zakresie prowadzona jest też profilaktyczna akcja "Świeć przykładem".

26 lutego w ramach akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" pomorscy policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń oraz na egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący – rowerzysta. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego

 

Zarówno pieszy, jak i rowerzysta nie są chronieni przez poduszki powietrzne, strefy zgniotu, czy pasy bezpieczeństwa. Jedyną ochroną rowerzysty jest kask. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na drodze.   

Policjanci będą reagować na wszelkie zachowania mogące stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu. W ramach działań "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego" należy spodziewać się większej liczby patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń tj. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,  przekraczania prędkości w rejonach przejść dla pieszych, omijania pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu przejścia na drugą stronę jezdni.

Policjanci także apelują do rodziców i opiekunów o pilnowanie swoich pociech na drodze oraz w jej pobliżu. Niefrasobliwość dorosłych i brak należytej uwagi poświęconej dzieciom może skończyć się dramatem.

- KPP Tczew

 

Jednocześnie przypominamy, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. W tym zakresie prowadzona jest policyjna akcja profilaktyczna "Świeć przykładem". Nawet niewielki odblask sprawia, że pieszy staje się widoczny dla kierującego. Pamiętajmy także, że podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych nie możemy patrzeć się w telefon. Zdarzały się już takie przypadki, gdzie pieszy bez rozglądania się, wtargnął na jezdnię z telefonem w ręku i doszło do jego potrącenia. Dlatego też w ramach akcji "Patrz i słuchaj" apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię.

Redakcja / KPP Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe