"Chwała bohaterom!" - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

  • 01.03.2021, 10:27
  • Redakcja / www.gov.pl
"Chwała bohaterom!" - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” fot. www.gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie było to ok. 20 tys. młodych ludzi.

W Tczewie co roku organizowano obchody związane z Narodowym Dniem pamięci "Żołnierzy Wyklętych". O tym, jak wygląda to w tym roku mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [...]. Ze względu na pandemię, nie organizujemy uroczystości z udziałem mieszkańców, natomiast o godzinie 12:00 pod pomnikiem ofiar stalinizmu w Parku Miejskim złożone zostaną kwiaty od przedstawicieli samorządu miasta i powiatu oraz kombatantów.

 

Wszelkie tegoroczne uroczystości 1 marca są skromne, ze względu na panujące obostrzenia. W Starogardzie Gdańskim było podobnie. Tam w hołdzie pamięci, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej - Mariusz Brodnicki, złożyli wiązankę kwiatów pod Krzyżem Poświęconym Ofiarom Systemu Komunistycznego.

Redakcja / www.gov.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe