3 miliardy złotych mniej dla Pomorza ze środków unijnych [AKTUALIZACJA]

  • 03.03.2021, 09:00
  • Redakcja/pomorskie.eu
3 miliardy złotych mniej dla Pomorza ze środków unijnych [AKTUALIZACJA] fot. facebook.com/strukmieczyslaw

Podziel się:

Oceń:

Województwo pomorskie może stracić nawet 3 miliardy złotych, które miały tam trafić w ramach wsparcia unijnego. Do apelu marszałka Mieczysława Struka, dołączył także prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

W poniedziałek, 1 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się spotkanie samorządowców z Pomorza. Spotkanie dotyczyło nowego budżetu Unii Europejskiej. Zgodnie z pierwszymi informacjami dotyczącymi podziału środków dla poszczególnych województw, nasz region w nowej perspektywie ma otrzymać najmniej finansowego wsparcia. W latach 2021-2027 na Pomorze ma trafić 736 mln euro mniej. To prawie 40% mniej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie. Zdaniem samorządowców, którzy w poniedziałek wystąpili na konferencji prasowej, ta sytuacja wpłynie negatywnie i zahamuje rozwój województwa.

 

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim tym parlamentarzystom, którzy uczestniczyli bądź w formie bezpośredniej na sali okrągłej, bądź online w tym dzisiejszym spotkaniu. Odbieramy to jako troskę o przyszłość naszego pomorskiego województwa. Mamy takie przekonanie, że środki proponowane w umowie partnerstwa, są podzielone nietransparentnie - mówiąc wprost, niesprawiedliwe.

~ Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

 

fot. facebook.com/strukmieczyslaw

W przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa obecnie, na osobę przypadnie 482 euro. W poprzednich latach było to ponad 800 euro. Jednocześnie jest to kwota trzykrotnie mniejsza, niż w innych województwach.

 

To jest znaczący spadek wsparcia unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego [...] Bardzo nam zależy, żeby wszystkie wspólnoty, niezależnie od poglądów politycznych, mogły  na terenie województwa pomorskiego  korzystać z tych środków finansowych - przeznaczonych przecież na drogi lokalne, na drogi wojewódzkie, na sferę edukacji, rozwój szkolnictwa zawodowego, na służbę zdrowia [...]. Po prostu te środki dotyczą każdego mieszkańca województwa pomorskiego.

~ Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego 

 

Ponieważ, zdaniem samorządowców tempo rozwoju naszego regionu jest zróżnicowane, fundusze unijne dają możliwość wyrównywania szans. Jeśli alokacja środków nie zostanie zwiększona, to pomorskie może nie zrealizować wielu inwestycji, w tym tych z obszaru komunikacji czy infrastruktury społecznej. Podmioty ekonomii społecznej mogą stracić także dotychczasowe dofinansowanie. 

Na ten temat wypowiedział się także prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki, w swoich mediach społecznościowych:

źródło: Mirosław Pobłocki (Facebook)

O szczegółach tego apelu mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na stronie pomorskie.eu pojawiła się petycja do rządu o zwiększenie funduszy unijnych dla województwa pomorskiego.

Redakcja/pomorskie.eu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe