Powrót do ulubionych seriali lat 90-tych? To możliwe! O fanowskiej kontynuacji "Sliders" z Agatą Szczytowską i Bartoszem Listewnikiem [ROZMOWA]

  • 06.03.2021, 10:00
  • Redakcja
Powrót do ulubionych seriali lat 90-tych? To możliwe! O fanowskiej kontynuacji… fot. sliders.pl / Agata Szczytowska

Podziel się:

Oceń:

Lata 90-te XX wieku to czas, kiedy powstawały liczne seriale telewizyjne gromadzące tłumy widzów. Wśród różnorodnych gatunków bez trudu można było znaleźć produkcje science fiction, w tym m.in. "Sliders". W latach 1995-2000 powstało 88 odcinków podzielonych na pięć sezonów. Seria zakończyła się tzw. cliffhangerem. Fani z Polski przez ponad dwie dekady nie doczekali się kontynuacji, więc stworzyli wirtualny 6 sezon z wykorzystaniem klocków Lego.

fot. sliders.pl

Serial "Sliders", znany w Polsce także jako "Sliders: Piąty Wymiar", to historia Slidersów, czyli grupy ludzi, którzy podróżują do równolegle istniejących wymiarów. Serial zawiera elementy historii fantastycznej, przygodowej, sensacyjnej, a niekiedy i obyczajowej. Akcja dzieje się głównie w San Francisco i Los Angeles.

W latach 1995-2000 powstało 88 odcinków podzielonych na pięć sezonów. W trzech pierwszych seriach występowała pierwotna, czteroosobowa obsada: Jerry O’Connell, Sabrina Lloyd, Cleavant Derricks i John Rhys-Davies znany z roli Sallaha, przyjaciela Indiany Jonesa oraz z roli Gimliego z trylogii Władca Pierścieni. Od drugiej połowy trzeciej serii aż do ostatniej piątej obsada zmieniła się znacząco na skutek wewnętrznych konfliktów między aktorami a producentami. W efekcie w kolejnych seriach pierwotna obsada odchodziła, a w zamian pojawiały się nowe nazwiska: Kari Wuhrer, Charlie O’Connell, Robert Floyd i Tembi Locke. Jedynym członkiem obsady, który pojawił się we wszystkich 88 odcinkach, był Cleavant Derricks. Serial zakończył się na początku 2000 roku ogromnym cliffhangerem.

Z okazji 25-lecia debiutu serialu "Sliders" i z okazji 20-lecia jego zakończenia, fan serialu z Polski - Bartosz Listewnik, na przełomie 2020 i 2021 roku opublikował wirtualny szósty sezon (www.sliders.pl/sezon6.php), który dokańcza urwane wątki, wyjaśnia wszelkie niedopowiedzenia i co najważniejsze - oferuje to, na co fani tego serialu liczyli od 20 lat - przywraca oryginalną czwórkę Slidersów, jednocześnie zapewniając sensowne zakończenie również bohaterom wtórnym, którzy dołączyli do serialu w kolejnych sezonach. W efekcie powstał cykl fan-ficów z trzynastoma opowiadaniami - to trzynaście dodatkowych odcinków, tworzących wirtualny szósty sezon, który został opublikowany między październikiem minionego roku, a styczniem. Odcinki są oparte zarówno na istniejących, kanonicznych komiksach Sliders oraz na autorskich pomysłach polskiego fana. 

Wirtualny sezon szósty to nie tylko opowiadania, ale także zabawne zdjęcia ilustrujące fabułę z odcinków. Poszczególne scenki na fotkach zostały zbudowane… z klocków Lego. Pomysłodawczynią i autorką tego typu ilustracji jest polska fanka serialu Agata Szczytowska. W ciągu 13 tygodni w trakcie publikacji kolejnych odcinków wirtualnego szóstego sezonu zamieściła w mediach społecznościowych dziesiątki zdjęć z bohaterami serialu "Sliders" w miniaturowej, klockowej formie.

Dzięki temu, że wirtualny sezon szósty został przetłumaczony na język angielski i przede wszystkim dlatego, że został zilustrowany scenografiami z klocków Lego, szybko wzbudził zainteresowanie nie tylko wśród fanów serialu z całego świata, ale przede wszystkim aktorów. Tym pierwszym spodobało się zakończenie szóstej serii, zwłaszcza ostatnia scena, której nie będziemy zdradzać, a aktorom spodobały się ich klockowe wersje. W mediach społecznościowych zareagował m.in. Jerry O’Connell, który udostępnił zdjęcie „Brick Sliders” i napisał „Haha, ale wspaniałe”. Z kolei John Rhys-Davies napisał: „Dziękuję za wspaniałą pracę, jaką robicie podtrzymując życie Sliders w sercach i umysłach wielu niesamowitych fanów. Kocham to, co nazywacie klockowymi Slidersami”. Robert Floyd napisał: „To jeden z tych momentów, których nie zapomnisz. Mam swoją wersję Lego z dawnego serialu Sliders. ‘Emisja’ tylko w Polsce, ale jak widać włosy wciąż mam czarne”. Aktorka Kari Wuhrer dodała: „Tęsknię za tym serialem. Starano się go kontynuować, ale bez Jerry’ego O’Connella nie wyszło. Zróbmy kolejny sezon!”. Sabrina Lloyd na pytanie, czy podobają się jej klockowi Slidersi, odpowiedziała na Instagramie: „Tak, bardzo kreatywne!” Od wielu lat Jerry’Connell i John Rhys-Davies w wywiadach podkreślają, że chcieliby powrotu serialu Sliders i że prowadzą na ten temat rozmowy. Niestety nadal brak jest jakichkolwiek konkretów na ten temat.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Bartoszem Listewnikiem o kontynuacji serii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. Aleksandra Kęprowska

 

Skontaktowaliśmy się z Agatą Szczytowską, która opowiedziała nam o tym jak udało połączyć się pasję do klocków, science fiction z doświadczeniami z podróży. Ile czasu trzeba poświęcić na zilustrowanie opowiadań o "Sliders" za pomocą Lego? Czy osoby, które dużo podróżują czują się czasem jak bohaterowie serialu? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej rozmowy:

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. sliders.pl

Jeżeli zainteresował Was serial i projekt polskich fanów, to wszystkie szczegóły bez problemu znajdziecie na:

Twitter

Facebook

Instagram

Wirtualny Szósty Sezon serialu Sliders na sliders.pl

Animacja z klockowymi Slidersami

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
fanka
fanka 07.03.2021, 13:29
super

Pozostałe