4 marca to Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry. Czy fabularne gry papierowe nadal są popularne?

  • 04.03.2021, 10:46 (aktualizacja 04.03.2021, 11:28)
  • Piotr Bunkowski
4 marca to Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry. Czy fabularne gry papierowe nadal są popularne? fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry. W dobie powszechnej rozrywki elektronicznej, wiele osób nadal spędza wolny czas słuchając poleceń game mastera podczas gry w papierowe gry RPG.

To właśnie umiejętności tzw. game mastera sprawiają, że fani papierowych RPG-ów zapominają o świecie rzeczywistym. O tym czym są fabularne gry papierowe, mówi tarasque Sławomir Chronowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Papierowe RPG są grami wyobraźni. Zbieramy garstkę ludzi, wybieram w jakim świecie chcemy zagrać. Czy to ma być D&D, Cthulhu, czy może Warhammer.  Następnie wybieramy kampanię  i tworzymy nasze postacie. Możemy być epickim magiem, wojownikiem, łotrem. Możemy być dobrzy albo źli. Wrzucamy te postaci do świata gry.

Kim jest Mistrz Gry i jaka jest jego rola?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Game master zazwyczaj jest osobą, która stara się postawić drużynie przeciwności i tworzy narrację dla całej gry. 

Warto podkreślić, że mistrz gry, mimo swoich akcji, nigdy nie jest przeciwnikiem graczy i nie ingeruje bezpośrednio w ich poczynania.

Sam pomysł Międzynarodowego Dnia Mistrza Gry zrodził się w grudniu 2012 roku na forum społeczności gier RPG EN World i szybko zyskał popularność. Co ciekawe, 4 marca wydawcy i punkty sprzedaży detalicznej na całym świecie oferują rabaty i wyprzedaże na papierowe gry RPG.  Dzień ten to także smutna rocznica odejścia Gary'ego Gygaxa, współtwórcy Dungeons & Dragons.

 

Piotr Bunkowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe