Tczew: Próba oszustwa "na policjanta". Trwa ustalanie sprawców

  • 12.03.2021, 09:00
  • Redakcja / KPP Tczew
Tczew: Próba oszustwa "na policjanta". Trwa ustalanie sprawców fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

W środę, 10 marca, tczewscy policjanci otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, który twierdził, że jego żona poszła do banku przelać pieniądze na rzekome policyjne konto. Mężczyzna informował, że do małżeństwa dzwonił ktoś podający się za policjanta i mówił, że rozpracowuje grupę oszustów wyłudzających od starszych osób gotówkę. Mundurowi od razu zorientowali się, że jest to oszustwo i uchronili seniorów przed przelaniem 65 tys. złotych przestępcom.

Obecnie funkcjonariusze pracują nad ustaleniem sprawców. O szczegółach mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie:

10 marca oficer dyżurny tczewskiej policji otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Tczewa, o tym, że jego żona po rozmowie telefonicznej z policjantem poszła do banku przelać ich oszczędności, które miały trafić rzekomo na policyjne konto. Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie od razu zorientował się, że jest to oszustwo i natychmiast wypytał dokładnie mężczyznę o szczegóły. Zajmujący się sprawą kryminalni ustalili, że 10 marca br. około 13 do seniorów zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant Centralnego Biura Śledczego i oświadczył, że ich pieniądze, które mają w banku, są zagrożone, gdyż oszuści chcą pozbawić ich oszczędności. Dzwoniący rzekomy policjant przekazał seniorom, że robią zasadzkę na przestępców i dlatego mają przelać pieniądze na policyjne konto. 60-latka zgodnie z instrukcją poszła do banku, aby przelać pieniądze na wskazane konto. Jednak jej mąż postanowił jeszcze upewnić się i zadzwonił do prawdziwych policjantów i przekazał o zaistniałej sytuacji. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dzięki sprawnemu działaniu policjantom udało się zapobiec przelaniu kilkudziesięciu tysięcy złotych na konto oszustów:

Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie, od razu do banku, w którym znajdowała się 60-latka, wysłał kryminalnych, którzy zdążyli na czas i udaremnili przelanie 65 tys. złotych oszustom. Dzięki działaniom policjantów, którzy chronią seniorów przed przestępcami, coraz więcej osób starszych staje się ostrożna i nie wierzy oszustom. Wczoraj dodatkowo 2 seniorów wykazało się czujnością i nie dało się oszukać. Niestety mimo wielu działań funkcjonariuszy, zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy seniorzy dają się oszukać przestępcom. Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania do osób podszywających się za funkcjonariuszy, pracowników administracji czy innej instytucji. Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Policjanci apelują, aby niepokojące sytuacje zgłaszać pod numerem 112. Funkcjonariusze przypominają, że nigdy nie proszą o pieniądze i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem.

Redakcja / KPP Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe