Tczew: Gertruda Pierzynowska z nagrodą "Tczewski PRO OBYWATEL 2020"

  • 17.03.2021, 08:02
  • Redakcja
Tczew: Gertruda Pierzynowska z nagrodą "Tczewski PRO OBYWATEL 2020" fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

Radna miejska, Gertruda Pierzynowska wygrała plebiscyt "Tczewski PRO OBYWATEL 2020". Do konkursu można było zgłaszać osoby zaangażowane w pomoc sąsiedzką, wspierające społeczności lokalne, seniorów, dzieci i ochronę środowiska.

Kandydatów do tytułu "Tczewski PRO OBYWATEL 2020" mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne (pod warunkiem wskazania organizacji/instytucji mogącej udzielić referencji). Kapituła wybrała jednego laureata w kategorii: MIASTO.

Spośród złożonych zgłoszeń kapituła przyznała tytuł radnej, Gertrudzie Pierzynowskiej, mieszkance osiedla Suchostrzygi, która pracuje wśród tutejszej społeczności integrując wiele środowisk i osób z różnych grup wiekowych.

 

Urodzona w 1946 r. w Tczewie. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Całe swoje życie zawodowe pracowała w tczewskiej oświacie, w tym przez 10 ostatnich lat przed przejściem na emeryturę pełniła funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Tczewie. W samorządzie tczewskim jest nieprzerwanie od 1998 r., gdzie pełniła i pełni wiele funkcji - w tym - przewodniczącej Społecznej Komisji Mieszkaniowej przy Urzędzie Miasta czy Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Tczewie. Funkcję radnej miasta łączy z funkcją przewodniczącej Rady Osiedla Suchostrzygi I oraz członkostwem w Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Jako społecznik znana jest z organizacji licznych imprez integracyjno-okolicznościowych w ścisłej współpracy ze Spółdzielczym Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie.

Do cyklicznych wydarzeń tego typu należą "Mikołajki" i "Dzień dziecka” dla najmłodszych, oraz akcje charytatywne jak śniadania wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących a także spotkania opłatkowe dla tychże osób - gdzie obdarowywani są świątecznymi paczkami. Popularna, szczególnie wśród osób starszych jest pomoc w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych.

Ponadto jest organizatorką szeregu wydarzeń integrujących środowiska mieszkańców Tczewa, takich jak „Wszystko co nasze to najlepsze”, „Z ekologią na Ty” (z której to imprezy dochód przeznaczono na tczewskie Hospicjum) czy „Śpiewamy pieśni i piosenki patriotyczne”

Inicjuje wiele zadań z zakresu polityki społecznej i infrastruktury (zamontowanie sygnalizacji świetlnej, naświetlaczy na przejściach dla pieszych, chodnika do Szkoły Podstawowej nr 4). Należy do inicjatorów reaktywowania żłobków w mieście Tczewie.

Jej priorytetem jest zieleń miejska. Dzięki corocznej zbiórce makulatury przez mieszkańców osiedla w ramach akcji "Drzewko za makulaturę" przybywa drzewek, krzaków i kwiatów. Należy do inicjatorów utworzenia terenu rekreacyjno-sportowego przy ul. Żwirki oraz budowy kładki na kanale młyńskim dla połączenia ścieżek rowerowych na wysokości SP nr 8. Ponad to dzięki jej staraniom na osiedlu Suchostrzygi posadzono dąb upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

Jej praca na niwie literackiej została nagrodzona "Kociewskim Piórem". Jest autorką takich publikacji jak "Dwory. parki i folwarki Kociewia i Kaszub" oraz "Kapliczki i krzyże Kociewia", które cieszą się znaczną cytowalnością w publikacjach naukowych i popularnonaukowych, wybiegających daleko poza tereny Kociewia i Pomorza oraz współautorką "Złotej Księgi Samorządu Tczewa" i jedną z autorów "Patroni i nazwy tczewskich ulic". Tczew stara się promować nie tylko poprzez działalność literacką lecz również poprzez udział w spotkaniach, takich jak „Dzień Polonii” w bawarskim Deggendorf, gdzie tamtejszym mieszkańcom opowiadała o naszym mieście.

Gertruda Pierzynowska, jak wskazują powyższe przykłady, zasłużyła całą swoją dotychczasową działalnością na to szczególne wyróżnienie, jakim jest tytuł Tczewski PRO OBYWATEL 2020, o przyznaniu którego zdecydowała Kapituła Konkursu.

- materiały prasowe

 

Ze względu na pandemię, wręczenie nagrody odbędzie się prawdopodobnie w maju lub czerwcu.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe