"Brzmienie jest surowe, ostre, przesterowane, mocne - kocham te maszyny". Romek Puchowski zagra koncert online! [ROZMOWA]

  • 28.03.2021, 17:34 (aktualizacja 28.03.2021, 17:37)
  • Barbara Jackiewicz
"Brzmienie jest surowe, ostre, przesterowane, mocne - kocham te maszyny". Romek Puchowski zagra koncert online! [ROZMOWA] fot. Barbara Jackiewicz

Podziel się:

Oceń:

Od dobrych kilku lat w sobotę tuż przed Wielkanocą Romek Puchowski gra koncert dla tczewskiej publiczności. Aby tradycji stało się zadość, w tym roku to muzyczne wydarzenie odbędzie się w Internecie.

Zwyczaj grania koncertów wielkosobotnich przez Romka Puchowskiego sięga czasów klubu Tromba. Ta muzyczna tradycja z czasem kontynuowana była w Warsztatowej Cafe. Niestety w tym roku tczewianie nie mogą spotkać się z artystą oko w oko, ucho w ucho, ale mogą zobaczyć koncert zarejestrowany w bezpiecznych warunkach epidemicznych w parku przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Wydarzenie online rozpocznie się w sobotę, 3 kwietnia o godz. 19:00 na kanale YouTube CKiS.

Tuż po zarejestrowaniu koncertu mieliśmy okazję porozmawiać z Romkiem Puchowskim, który zaprosił słuchaczy na koncert i zdradził, jaki repertuar zagra:

loadingŁaduję odtwarzacz...

"To będzie trochę koncert życzeń, czyli takie piosenki, których tytuły najczęściej padają z sali" - Romek Puchowski

Romek Puchowski zagra też "Here Comes the Freak", nowy singiel - muzyczną miniaturę. Opowiedział też szczegółowo o niekonwencjonalnym sposobie jego rejestracji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Jest to taki trochę performance, który miał na celu wykorzystanie możliwości wspaniałej, zabytkowej maszyny nagrywającej Presto K8.  Jest to jedno z pierwszych urządzeń, które umożliwiało nagrania terenowe"  - Romek Puchowski

Rezultat wideo tego przedsięwzięcia zobaczyć można na kanale YouTube Romka Puchowskiego:

Analogowe nagrywanie na stare urządzenia to nie lada wyzwanie, ale tak zafascynowało naszego rozmówcę, że postanowił w ten sposób nagrać pozostałe utwory na EPkę. Wynik tych eksperymentów kompozycyjno-produkcyjnych będzie dostępny w wakacje:

loadingŁaduję odtwarzacz...

"To będą moje kompozycje, które zostaną zarejestrowane na różnych takich zabytkowych szczególnych maszynach" - Romek Puchowski

Wydawnictwo będzie przede wszystkim wydane na winylu, ale możliwe będzie także słuchanie cyfrowych wersji utworów. Już niebawem będzie dostępny kolejny singiel:

loadingŁaduję odtwarzacz...

"Tam jest taki naturalny przester (...) Jestem punkowcem. I te maszyny dają takie brzmienie mojej gitarze akustycznej, które po prostu jest punkowe. Ono jest takie surowe, ostre, przesterowane, mocne (...) Kocham te maszyny" - Romek Puchowski

Przy okazji zapytaliśmy o pozostałe aktywności, które muzyk realizuje w trakcie pandemii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej zdradzić nie możemy, ale polecamy obserwować działalność Romka w sieci:

https://www.facebook.com/romekpuchowski

www.youtube.com/romekpuchowski


Romek Puchowski

Wokalista, kompozytor, autor tekstów, gra na gitarze DOBRO, slide, gitarze akustycznej, basowej. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to Delta blues, folk punk, experimental rock. Zainspirowany archetypicznym bluesem od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów. "Gitarzysta roku" plebiscycie Blues Top 2018. Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów.

Album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008.

Romek Puchowski ma na koncie współpracę m.in. z Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, Adamem Wendtem, z harmonijkarzem Keithem Dunnem z Bostonu, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą.

Płyta Romek Puchowski „FREE”, która ukazała się w marcu 2013 roku, zebrała świetne recenzje. Piosenka „Jurata” trafiła na Listę Przebojów Trójki.

Utwór „Big Bad Brother” znalazł się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiadają, między innymi, takie znakomitości jak Tom Waits. 

Koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street. Odbył fascynującą podróż przez Deltę Mississippi, śladami takich mistrzów jak Son House, Charley Patton, Robert Johnson, podczas której m.in. zbierał inspiracje i komponował. 

W czerwcu 2019 r. wystąpił gościnnie w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza z legendarną Niibori Guitar Orchestra z Japonii.

DYSKOGRAFIA:

Von Zeit „Von Zeit” [cd], Jazz, 2003
Romek Puchowski „Simply“ [cd], Biodro Records, 2006
Von Zeit „Halucynacje Hrabiego Von Zeit” [mini dvd], Biodro Records, 2007
Von Zeit „Ocieramy się“ [2 cd], Biodro Records, 2008
Romek Puchowski „Live in Satyrblues 2007” [dvd], The Association For Original Culture Protection, 2008
Romek Puchowski “Free” [cd], Soliton 2013

Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe