Ważne zmiany w harmonogramie szczepień [DATY]

 • 31.03.2021, 08:12
 • Redakcja / MZ (www.gov.pl)
Ważne zmiany w harmonogramie szczepień [DATY] fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

"Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych" - zadeklarował podczas konferencji dotyczącej zmian w programie szczepień premier Mateusz Morawiecki. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował także, jakie zmiany nastąpią w harmonogramie szczepień oraz jakich, nowych punktów szczepień możemy się spodziewać.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki:

 

Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych.

 

Przypomnijmy, dotychczas wykonano 6 mln szczepień (zarówno pierwszą, jak i drugą dawką). Plan do końca II kwartału to 20 mln szczepień.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w II kwartale większa będzie liczba punktów szczepień, poszerzona zostanie kadry kwalifikująca i wykonująca szczepienia, ma być także więcej szczepionek:

 

W II kwartale tego roku wchodzimy w nową fazę realizacji Narodowego Programu Szczepień.  Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń. W związku z obiecanymi przez producentów dużymi dostawami szczepionek przeciw Covid-19 w II kwartale tego roku – przyspieszamy. Wprowadzamy zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które usprawnią cały proces. Co się zmieni? Przede wszystkim zwiększymy liczbę punktów szczepień, ale też personelu, który kwalifikuje do szczepień oraz samą kadrę szczepiącą. Usprawnimy też proces kwalifikacji.

 

Tymczasem, Prezes Rady Ministrów, podczas konferencji dotyczącej szczepień dodał:

 

Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych. Chcemy działać jak najszybciej, bo każdy dzień pandemii przynosi straty.

 

Zmiany w punktach szczepień

Przypomnijmy, do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. W II kwartale ulega zmianie liczba punktów szczepień, będzie można przyjąć szczepionkę także w:

 • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
 • szpitalach rezerwowych,
 • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
 • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
 • punktach drive thru,
 • zakładach pracy,
 • aptekach.

Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

Grafika przedstawiająca nowe punkty szczepień planowane w 2. kwartale w zestawieniu z tymi z 1. kwartału.

źródło: Ministerstwo Zdrowia (Twitter)

Tymczasem, Premier podczas ostatniej konferencji dotyczącej wprowadzenia nowych obostrzeń mówił, że wciąż są problemy ze szczepionkami:

 

Dostępność szczepionek jest wąskim gardłem w polskim procesie szczepienia. Mamy ponad 5 mln osób zaszczepionych, możemy szczepić nawet około 10 mln osób miesięcznie. To jest kwestia życia milionów Europejczyków, a także zdrowia i życia tysięcy Polaków. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas wczorajszej (30.03) konferencji prasowej, pełnomocnik rządu ds. szczepień, Michał Dworczyk informował:

 

Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln. Przygotowujemy system na te dostawy – poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach.

 

Zwiększa się kadra szczepiąca:

 

Poszerzamy też kadrę szczepiącą. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

- Ministerstwo Zdrowia

 

źródło: Ministerstwo Zdrowia (twitter)

 

Uwaga! Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz.

Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni go i wypełni wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.

Rejestracja na szczepienia w kwietniu

Przypomnijmy, w marcu otworzono rejestrację dla osób od 60. roku życia:

 

Teraz, chcąc przyspieszyć cały proces wprowadzamy nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Wchodzimy w etap szczepień populacyjnych. W kwietniu uruchamiamy zapisy dla kolejnych roczników.

- Michał Dworczyk

 

Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972.

Zdjęcie

źródło: Ministerstwo Zdrowia (twitter)

Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczegóły TUTAJ

Redakcja / MZ (www.gov.pl)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe