Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:43
Reklama
Reklama

Pieniądze na wymianę okien, pieca lub na fotowoltaikę - rusza akcja w wielu gminach

Szukasz dofinansowania na wymianę okien lub pieca? A może planujesz inną ekologiczną inwestycję? Zobacz, z jakich programów warto skorzystać w 2021 roku.
Pieniądze na wymianę okien, pieca lub na fotowoltaikę - rusza akcja w wielu gminach

Autor: fot. canva.com

31 marca ruszyła druga edycja programu Stop Smog. Z programu mogą skorzystać gminy, związki międzygminne czy powiaty, gdzie obowiązują tzw. „uchwały antysmogowe”. Z ogłoszonego naboru na nowych zasadach ma skorzystać nawet 30 samorządów.

„Ostatecznym beneficjentem Stop Smogu są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym” – wyjaśnia wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024, a na jego realizację przeznaczono 180 mln zł. To z tej puli trafiają pieniądze na samorządowe dotacje na ekologiczne inwestycje przeznaczone dla mieszkańców.

Dotacje samorządowe

Dotacje samorządowe, miejskie czy gminne, oparte są lokalnym prawie. Tzn. każde miasto może uchwalić uchwałę dotyczącą dotacji na inwestycje związane ze smogiem na swoich własnych zasadach. W przypadku dotacji samorządowych najważniejszym punktem jest fakt, że mieszkańców nie obowiązują progi dochodowe. Mogą z nich skorzystać zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i bloków czy starych kamienic. Od rodzaju budownictwa często uzależniona jest jednak kwota dofinansowania. Regulamin przyznawania dotacji samorządowych należy znaleźć w miejscowym, odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania, urzędzie i dokładnie sprawdzić warunki umowy jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Czyste powietrze 2021

Program „Czyste powietrze” to największe dofinansowanie na tego typu ekologiczne inwestycje. Sztandarowy program rządu na walkę ze smogiem przysługuje jednak tylko i wyłącznie właścicielom domów jednorodzinnych i uzależniony jest od dochodów liczonych na członka rodziny. Dotację można przeznaczyć m.in. na:

  • wymianę źródła ciepła,
  • wymianę okien i drzwi,
  • montaż lub modernizację centralnego ogrzewania,
  • docieplenie przegród budynku,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (np. instalacji fotowoltaicznej).

Zwłaszcza te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością i umożliwiają produkcję darmowej energii elektrycznej na własny użytek, co ma ogromne znaczenie w domowym budżecie.

Co ważne, dotacje lokalne, czyli samorządowe można łączyć z rządowymi - dzięki temu planowana przez nas inwestycja może zostać dofinansowana nawet w 100 procentach.

Wybierz dobrego wykonawcę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czy możesz skorzystać z ulgi lub dotacji, zacząć oszczędzać, albo sprawdzić, czy na Twoim budynku można zainstalować np. nowoczesną instalację fotowoltaiczną, warto wybrać sprawdzonego lokalnego wykonawcę kompleksowych usług, który przeprowadzi Cię przez proces planowana, wykonania i rozliczenia inwestycji.

Źródło: nfosigw.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama