Most Tczewski będzie odbudowany dzięki pomocy Tower Bridge!

  • 01.04.2021, 08:06
  • Redakcja
Most Tczewski będzie odbudowany dzięki pomocy Tower Bridge! fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Podziel się:

Oceń:

Dobre wiadomości w sprawie Mostu Tczewskiego napłynęły nie z Polski, a z Wielkiej Brytanii. W wyniku partnerstwa powiatu tczewskiego z władzami Londynu będzie możliwe dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego. Władze stolicy Wielkiej Brytanii przekażą potrzebną kwotę na drugi etap, ale pod jednym warunkiem - odbudowane przęsła nurtowe muszą być, podobnie jak most Tower Bridge, zwodzone.

W 2020 roku w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte społecznicy i dziennikarze odpowiedzialni za petycję do władz Polski wysłali apel także do administracji Tower Bridge, które jest mostem i muzeum jednocześnie. Inicjatorzy akcji długo musieli czekać na odpowiedź, ale jak podkreślają „lepiej późno niż wcale”.

Okazuje się, że władze stolicy Wielkiej Brytanii od lat śledzą proces odbudowy Mostu Tczewskiego. Brytyjczycy są zaniepokojeni tym, że odbudowa mostu trwa już 9 lat, a nie jest zrealizowana nawet w połowie. Tuż po II wojnie światowej Zjednoczone Królestwo pomogło Polakom przekazując przęsła ESTB w celu odbudowy zniszczonych mostów, a teraz po kilkudziesięciu latach postanowiło pomóc po raz drugi. Londyn przekaże brakującą kwotę na dokończenie drugiego etapu odbudowy, który polega na demontażu ostatniego przęsła ESTB i na wstawieniu w to miejsce nowych przęseł. W tym miejscu tkwi jednak haczyk, ponieważ władze Londynu przekażą środki tylko wtedy, jeśli wariant historycznej odbudowy zostanie przeprojektowany, po to by w miejscu dwóch przęseł nurtowych można było wstawić przęsła zwodzone wzorowane na Tower Bridge. Mimo sporych wątpliwości, władze powiatu oraz społecznicy uznali, że taka szansa może się nie powtórzyć i warto skorzystać z pomocy Brytyjczyków.

Sprawę skomentował starosta tczewski Mirosław Augustyn, z którym rozmawiał red. Bartosz Listewnik z Tv Tetka Tczew:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Plan zakłada, że prace budowlane rozpoczną się pod koniec tego roku od demontażu brytyjskiego przęsła ESTB podarowanego po II wojnie światowej Polakom przez Zjednoczone Królestwo. Obecnie Brytyjczycy proszą o zwrot tego przęsła, a w zamian oferują pomoc finansową przy odbudowie mostu. Budowa repliki Tower Bridge o długości ok. 250 metrów potrwa do 2023 roku. Następnie trzeba będzie wykonać etap trzeci i czwarty (odbudowa przęseł od strony Lisewa oraz odbudowa brakujących wież i portali), co powinno zostać sfinansowane z budżetu centralnego.

Po całkowitej odbudowie tczewskiego zabytku na moście powstanie Muzeum Mostów Tczewskich, które będzie filią Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po ponownym otwarciu mostu będzie można się po nim nie tylko poruszać pieszo, autem czy rowerem, ale będzie można obiekt zwiedzać. Podobnie jest w przypadku muzeum na moście Tower Bridge. Władze Londynu zapowiedziały ścisłą współpracę muzeum Tower Bridge z Muzeum Mostów Tczewskich. W ramach partnerstwa w Tczewie powstanie również sieć budek telefonicznych wzorowanych na tych z Londynu. Ma być to forma podziękowania dla Brytyjczyków za środki, które planują przekazać na budowę zwodzonych przęseł. 

Materiał filmowy o tym ważnym kroku w kierunku odbudowy tczewskiego zabytku jeszcze dziś na antenie Tv Tetka Tczew w wiadomościach o godz. 17:20.

Redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tczewianka
Tczewianka 02.04.2021, 23:51
Wg mnie to zbyt duża ingerencja. A jeszcze te budki. Niech zdobią Londyn. Tu pasują ni w pięć ni w dziewięć.
Jestem przeciw.
Kasia
Kasia 03.04.2021, 09:59
prima aprilis

Pozostałe