Pogańskie obyczaje w tradycji wielkanocnej [ROZMOWA]

  • 04.04.2021, 15:00
  • Redakcja
Pogańskie obyczaje w tradycji wielkanocnej [ROZMOWA] fot. Grodzisko Owidz

Podziel się:

Oceń:

Czy we współczesnej obrzędowości chrześcijańskiej znajdziemy jeszcze elementy pogańskie?

Jare Gody czyli świętowanie przesilenia i nadejścia wiosny to zwyczaj, który wywodzi się z obrzędowości słowiańskiej, ale jego elementy nadal znajdziemy w naszej kulturze i tradycji. Święto bóstwa Jaryły to kilkanaście dni, w czasie których trwa przygotowanie do nadejścia wiosny. Początek świętowania wyznaczała równonoc wiosenna. Jare Gody to święto celebrujące kult życia oraz narodzin. To czas, kiedy świętowano odejście zimy i budzenie się przyrody. Ważne jest zwrócenie uwagi na dwie rzeczy aby mogły się odbyć Jare Gody a rolnicy mogli wyjść w pole potrzebna była równonoc wiosenna oraz pierwsza wiosenna burza. Piorun i pierwsza wiosenna burza zwiastujące pojawienie się bóstwa zwanego Perunem wyznaczał moment rozpoczęcia prac. Wcześniejsze rozpoczęcie prac niosło ze sobą ryzyko nieurodzaju i utraty plonów. Obrzędy w okresie Jarych Godów miały na celu sprowadzenie urodzaju i dobrych plonów. Nie które z nich przetrwały do dzisiejszych czasów, tak jak zwyczaj topienia Marzanny.

 

Ta słowiańska bogini miała więcej funkcji. To, co do naszych czasów przetrwało to palenie lub topienie kukły. Symboliczne żegnanie zimy. W dawnym micie słowiańskim, którego ślady zachowały się w obrzędowości ludowej wyłania się nam się mit gdzie obok Marzanny występuje bóg Jaryło. To bóg który przynosi energię wiosenną [...] Zgodnie z tym mitem właśnie w okolicach równonocy wiosennej dochodziło do interakcji między Marzanna a Jaryłą. Marzanna zdawała władzę a Jaryło ją przejmował. 

- Radosław Sawicki, Grodzisko Owidz

 

O tym jakie jeszcze elementy możemy znaleźć we współczesnej obrzędowości opowiedział nam Radosław Sawicki z Grodziska Owidz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. Tv Tetka

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe