Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:31
Reklama
Reklama

Pogańskie obyczaje w tradycji wielkanocnej [ROZMOWA]

Czy we współczesnej obrzędowości chrześcijańskiej znajdziemy jeszcze elementy pogańskie?
Pogańskie obyczaje w tradycji wielkanocnej [ROZMOWA]

Autor: fot. Grodzisko Owidz

Jare Gody czyli świętowanie przesilenia i nadejścia wiosny to zwyczaj, który wywodzi się z obrzędowości słowiańskiej, ale jego elementy nadal znajdziemy w naszej kulturze i tradycji. Święto bóstwa Jaryły to kilkanaście dni, w czasie których trwa przygotowanie do nadejścia wiosny. Początek świętowania wyznaczała równonoc wiosenna. Jare Gody to święto celebrujące kult życia oraz narodzin. To czas, kiedy świętowano odejście zimy i budzenie się przyrody. Ważne jest zwrócenie uwagi na dwie rzeczy aby mogły się odbyć Jare Gody a rolnicy mogli wyjść w pole potrzebna była równonoc wiosenna oraz pierwsza wiosenna burza. Piorun i pierwsza wiosenna burza zwiastujące pojawienie się bóstwa zwanego Perunem wyznaczał moment rozpoczęcia prac. Wcześniejsze rozpoczęcie prac niosło ze sobą ryzyko nieurodzaju i utraty plonów. Obrzędy w okresie Jarych Godów miały na celu sprowadzenie urodzaju i dobrych plonów. Nie które z nich przetrwały do dzisiejszych czasów, tak jak zwyczaj topienia Marzanny.

 

Ta słowiańska bogini miała więcej funkcji. To, co do naszych czasów przetrwało to palenie lub topienie kukły. Symboliczne żegnanie zimy. W dawnym micie słowiańskim, którego ślady zachowały się w obrzędowości ludowej wyłania się nam się mit gdzie obok Marzanny występuje bóg Jaryło. To bóg który przynosi energię wiosenną [...] Zgodnie z tym mitem właśnie w okolicach równonocy wiosennej dochodziło do interakcji między Marzanna a Jaryłą. Marzanna zdawała władzę a Jaryło ją przejmował. 

- Radosław Sawicki, Grodzisko Owidz

 

O tym jakie jeszcze elementy możemy znaleźć we współczesnej obrzędowości opowiedział nam Radosław Sawicki z Grodziska Owidz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

fot. Tv Tetka

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama