Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 19:14
Reklama

O co chodzi z amantadyną? Coraz bardziej zaawansowane badania nad lekiem na COVID-19

Czy czeka nas rewolucja w leczeniu choroby COVID-19? Do tej pory nadzieją  powrotu do normalności były jedynie szczepionki, do której nie wszyscy są przekonani. Tymczasem trwają badania nad lekiem, który - jak twierdzą niektórzy lekarze - jest skuteczny w zapobieganiu zakażeniem koronawirusem i w leczeniu skutków choroby powodowanej tym wirusem.
O co chodzi z amantadyną? Coraz bardziej zaawansowane badania nad lekiem na COVID-19

Autor: fot. News4Media

Czy amantadyna jest skutecznym lekiem na COVID-19?

Doktor Włodzimierz Bodnar, który stosował ją na sobie oraz na swoich pacjentach uważa, że tak.

"Chorowało sporo osób z mojego personelu medycznego,  przechodzili chorobę lekko, wszyscy brali amantadynę, pracuje u mnie około 60 osób, a współpracuje około 100. Nikt mi nie umarł, a wszyscy brali amantadynę"

- mówił na antenie Polsatu dr Włodzimierz Bodnar.

Lekarz powiedział, że dzięki amantadynie on i jego personel nie boi się choroby covid-19:

"Ci ludzie, którzy biorą amantadynę od października, oni praktycznie nie mają zespołów pocovidowych. (...) Mój personel w ogóle nie boi się covid-19, część osób chętnie chodziła bez maseczek mimo, że narażenie w przychodni jest tak duże, ja osobiście przyjmując tyle osób przyjmuje bez maseczki".

Dr. Włodzimierz Bodnar w programie "Gość Wydarzeń" ubolewał nad metodą leczenia osób chorych na COVID-19, a w zasadzie nad jej brakiem.

Badania nad amantadyną

Agencja Badań Medycznych, w odpowiedzi na zlecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, sfinansowała badanie dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzić, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi COVID-19.

Jak poinformowała Agencja Badań Medycznych, przeprowadzone wiosną 2020 badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie doświadczył ciężkich objawów choroby. Podobnych obserwacji u pacjentów z chorobą Parkinsona dokonała także grupa z Cambridge University, która  postuluje konieczność przeprowadzenia szerszych badań klinicznych w tym zakresie.

"Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy, da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa."

– podsumowuje Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

"Analizując mechanizm działania leku sądzimy, że amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w COVID-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, tj. przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS)."

- podkreśla prof. Konrad Rejdak 

Badania nad amantadyną prowadzi Górnośląskie Centrum Medyczne, a wspomagać je ma 20 placówek. Badanie powinno zakończyć się 30 kwietnia. 

Badania nad innymi rozwiązaniami - a może akryflawina?

Wirusolog dr Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii na swoim twitterze informował, że we wstępnych badaniach obiecująco wygląda stosowanie akryflawiny w walce z SARS-CoV-2. Aby potwierdzić jej działanie, potrzebne są badania kliniczne.

Polscy naukowy ściśle współpracują w tej kwestii z Instytutem Helmholtza w Monachium. Przeprowadzone badania wykazały, że akryflawina działa zarówno na wyizolowanych z organizmu komórkach (in vitro), na pobranym z żywego organizmu nabłonku układu oddechowego (ex vivo) oraz w żywym mysim organizmie (in vivo). 

W niektórych krajach akryflawina jest tanim i ogólnodostępnym lekiem stosowanym w zakażeniach dróg moczowych. Znają ją także hodowcy rybek - w akwarystyce chroni się nią ryby przed niebezpiecznymi patogenami. W Polsce nie figuruje na liście dopuszczonych leków.

To, czy akryflawina będzie skuteczna u ludzi w walce z najnowszą pandemią, mogą wykazać dopiero badania kliniczne, które z jednej strony powinny potwierdzić skuteczność, ale też określić jako poważne mogą być skutki uboczne stosowania tego leku.

Kiedy lek na covid-19?

Na całym świecie naukowcy poszukują leków przeciwwirusowych, które byłyby skuteczne w leczeniu COVID-19. Potrzeba jednak czasu, by potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo. Do tego czasu najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zasad higieny: dystans, dezynfekcja, maseczka oraz populacyjne szczepienia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama