Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:17
Reklama
Reklama

Co dalej z nauką zdalną i maturami? Minister wyjaśnia

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zdradził termin powrotu uczniów do szkół. Mówił także o tegorocznych maturach.
Co dalej z nauką zdalną i maturami? Minister wyjaśnia

Autor: fot. News4Media

Według obecnie obowiązujących obostrzeń, do 9 kwietnia zamknięte są wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Z nauki zdalnej wciąż korzystają także studenci uczelni wyższych. Kiedy możemy spodziewać się otwarcia placówek oświatowych i powrotu uczniów do szkolnych ławek?

Rozmowy na ten temat mają być prowadzone w tym tygodniu, ale wszystkie decyzje uzależnione są od liczby zakażeń oraz prognoz dotyczących koronawirusa w naszym kraju.

Kiedy matura?

Wiceminister Dariusz Piontkowski zapytany o termin tegorocznych matur odpowiedział:

„Na razie nie widać powodów, dla których mielibyśmy zmieniać termin.”

Wszystko wskazuje więc na to, że egzaminy dojrzałości, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, odbędą się w terminie od 4 do 20 maja. Matury w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 16 czerwca, a poprawkowe - 24 sierpnia. Przypomnijmy, że ze względu na bezpieczeństwo w 2021 roku nie odbędą się matury ustne. Podobnie jak w 2020 roku, będą przeprowadzone tylko części pisemne matur.

Co z egzaminem ósmoklasistów?

Na razie nie jest zagrożony także termin przeprowadzenia egzaminu ósmoklasistów. Ten odbywać się ma od 25 do 27 maja. Termin dodatkowy wyznaczony został przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na dni od 16 do 18 czerwca.

Kiedy powrót do szkół?

„Mamy nadzieję, że uczniowie wrócą do szkół, być może jeszcze w kwietniu, jeśli to będzie możliwe ze względu na epidemię. Najpóźniej w maju i czerwcu.” – poinformował w Radiu ZET wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski nie wyklucza także powrotu studentów na uczelnie wyższe. Na początku do szkolnych murów trafią jednak najmłodsi uczniowie:

„Osobiście jestem za wariantem, w którym najpierw wrócą uczniowie klas 1 - 3. Oni najbardziej potrzebują kontaktu z nauczycielem, ich umiejętności informatyczne są ciągle ograniczone, potrzebują pomocy rodziców.” – mówił „Gość Radia ZET”.

W kolejnych etapach luzowania obostrzeń do placówek oświatowych miałyby wrócić starsze roczniki szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama