Szczepienie na COVID-19 w aptece? Farmaceuci gotowi na nowe obowiązki

  • 06.04.2021, 11:38
  • newseria.pl / opr. Redakcja
Szczepienie na COVID-19 w aptece? Farmaceuci gotowi na nowe obowiązki fot. canva / newseria.pl

Podziel się:

Oceń:

1 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która daje prawo do kierowania pacjentów na szczepienia szerszej grupie zawodów medycznych niż tylko lekarze.

Nowelizacja sprawia, że wkrótce szczepienia będą mogli prowadzić farmaceuci, dentyści, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. Konieczne będzie przejście dwuetapowego szkolenia zakończonego egzaminem, a szczepienia będą mogły odbywać się nie tylko w przychodniach i specjalnie wyznaczonych punktach szczepień, ale także w aptekach i to już w II kwartale tego roku. Zmiana dotyczy nie tylko trwających szczepień na Covid-19. W ten sposób będzie można szczepić się m.in. na sezonową grypę.

Szkolenia, materiały, procedury

Część farmaceutów od kilku lat jest przygotowana na takie rozwiązania. Kilka tysięcy z nich przechodzi już dwuetapowe szkolenia, które kończyć się będą egzaminem. 

Jak wyglądają możliwości dostosowania aptek do prowadzenia szczepień, wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjna newseria dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji, sekretarz generalny Europejskich Związków Zawodowych Pracowników Zatrudnionych w Aptekach:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Bardzo duża część aptek w Polsce posiada już specjalnie przygotowany pokój konsultacji.

- dr n. farm. Piotr Merks

 

Prace nad takimi rozwiązaniami trwały już od 2018 roku, a pandemia covid-19 tylko przyspieszyła decyzje władz:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Bez pomocy farmaceutów oraz pozostałych grup nie jesteśmy w stanie tak szybko zaszczepić populację, jak byśmy tego chcieli.

- dr n. farm. Piotr Merks

 

Pacjent wybiera: apteka czy przychodnia

Włączenie farmaceutów i aptek do Narodowego Programu Szczepień pozwoli zwiększyć przepustowość szczepień. Poza dokształcaniem farmaceutów i dostosowaniem pomieszczeń w aptekach, potrzebne będą materiały - igły, strzykawki, dawki szczepionek, a także szczegółowe rozporządzenia i procedury, które są w trakcie opracowania. Osoby chętne na szczepienie będą mieć wybór - czy chcą zaszczepić się w przychodni, czy w aptece:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Tu chodzi o to, by dać ludziom dostępność. 

- dr n. farm. Piotr Merks

 

W Polsce do 5 kwietnia wykonano ponad 6 i pół miliona szczepień, w tym drugą dawką - 2 miliony. W ostatnim raporcie Ministerstwo Zdrowia podało liczbę 8 245 nowych zakażonych.

newseria.pl / opr. Redakcja

Czy zaszczepisz się przeciwko covid-19


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe