Łabędź z ptasią grypą znaleziony w Czatkowach

  • 12.04.2021, 12:32
  • Redakcja / UG Tczew
Łabędź z ptasią grypą znaleziony w Czatkowach fot. UG Tczew

Podziel się:

Oceń:

Ukazało się zawiadomienie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tczewie o wystąpieniu choroby zakaźnej zwierząt, tj. wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 u łabędzia niemego, znalezionego w miejscowości Czatkowy w jeziorze Czatkowskim.

Ptasia grypa to choroba zakaźna atakująca ptactwo dzikie i hodowlane. Należy pamiętać, że cząsteczki wirusa mogą zainfekować także inne gatunki zwierząt. Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Zakażenie następuje głownie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Co istotne, dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzenia ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjność wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Jak zabezpieczyć się przed ptasią grypą?

  • unikaj kontaktu z jakimkolwiek ptactwem niezależnie od stanu jego zdrowia - unikaj miejsc, gdzie występują duże skupiska ptaków, czyli ferm, kurników, stad gołębi na placach,
  • w przypadku konieczności kontaktu z ptakami, np. w gospodarstwie zawsze pamiętaj o używaniu jednorazowych rękawiczek ochronnych,
  • pamiętaj, aby po każdym jednorazowym kontakcie z ptactwem umyć ręce,
  • staraj się unikać spożywania surowych jajek,
  • wszystkie przedmioty, które wcześniej miały kontakt z surowym mięsem, np. deska do krojenia, noże czy talerze powinny być dokładnie umyte za pomocą specjalnych detergentów. Zamrożenie mięsa nie spowoduje zniszczenia wirusa ptasiej grypy,
  • produkty takie jak: mięso drobiowe czy jajka należy trzymać w dobrze zamkniętym opakowaniu, tak aby nie miały styczności z innymi produktami,
  • należy zadbać o to, aby dzieci nie przebywały w miejscach, w których znajdują się duże skupiska ptactwa, np. farmy drobiu.

Bardzo istotne jest także oddzielenie żywności surowej od ugotowanej. W związku z tym, należy przechowywać oddzielnie żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia (wędlina, ser) i żywność przeznaczoną do dalszej obróbki np. termicznej (surowe mięso), tak, aby nie dopuścić do kontaktu między nimi. Do przygotowywania żywności przeznaczonej do dalszej obróbki należy używać również oddzielnego sprzętu, np. noży, desek do krojenia.


Nie powinno się spożywać mięsa drobiowego, przetworów drobiarskich i jaj niepoddanych odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 °C.

Redakcja / UG Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe