Czy Dąb Ryszard zostanie pomnikiem przyrody?

  • 13.04.2021, 11:04
  • Redakcja
Czy Dąb Ryszard zostanie pomnikiem przyrody? fot. google maps

Podziel się:

Oceń:

Dąb przy ul. Kolejowej 5 w Tczewie zostanie pomnikiem przyrody? Jest na to szansa. Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa złożył wniosek w tej sprawie. Jest to największe i prawdopodobnie najstarsze drzewo na osiedlu Zatorze. Jego obwód wynosi 406 cm, spełnia tym samym kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r.

fot. materiały prasowe

 

Pomysł, aby uznać to drzewo za pomnik przyrody podsunęli nam mieszkańcy. Na osiedlu Zatorze trwa obecnie rewitalizacja, która obejmuje całkowitą przebudowę ulic i chodników. Mieszkańcy zainteresowali się losem okazałego dębu, przy którym prowadzone są prace. Nie zagrażają one drzewu, ale jego otoczenie pozostawia wiele do życzenia.

Łukasz Brządkowski, Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa


Zgodnie z prawem, wnioskodawcy przysługuje możliwość zaproponowania nazwy dla pomnika przyrody. Pomysł społeczników to Dąb Ryszard, co jest zgodne z sugestią mieszkańców. Chodzi o nawiązanie do urodzonego w Tczewie tenora, Ryszarda Karczykowskiego, który dzieciństwo spędził na osiedlu Zatorze, w domu przy ul. Wilczej. 

 

Wnioskowaliśmy również, aby w ramach przeprowadzanej obecnie rewitalizacji Zatorza, dokonać naprawy murka otaczającego drzewo, a także oczyścić ziemię wokół jego pnia.

 

Wniosek został złożony do Urzędu Miejskiego - decyzje w tej sprawie podejmuje Rada Miasta w drodze uchwały.

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tczewiak
Tczewiak 14.04.2021, 13:09
Idąc za ciosem, odnowić elewację sąsiadującego budynku, w którym znajduje się również sklep

Pozostałe