Delegacje tczewskich władz samorządowych, organizacji i szkół upamiętniły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  • 13.04.2021, 12:21
  • Redakcja
Delegacje tczewskich władz samorządowych, organizacji i szkół upamiętniły… fot. Starostwo Powiatowe w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

W tym roku mija 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, nie mogły odbyć się tradycyjne uroczystości z okazji Dnia Pamięci. Symboliczne kwiaty zostały złożone w Panteonie Katyńskim przy II LO w Tczewie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. W zbrodni zginęło blisko 22 tysiące polskich obywateli. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie, naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, księża, nauczyciele, urzędnicy państwowi, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Wśród ofiar byli także mieszkańcy Powiatu Tczewskiego. To właśnie ku ich pamięci, w 2017 r. wzniesiono Tczewski Panteon Katyński. Znajduje się on na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Składa się z granitowego epitafium i słupów symbolizujących sowieckie obozy zagłady. Znajduje się na nim również aleja złożona z 20 dębów, które dedykowane są wszystkim ofiarom z terenu Powiatu Tczewskiego.

O tegorocznych, ograniczonych z uwagi na obostrzenia, obchodach poinformował rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie Marcin Stolarski:

 


Przy Panteonie Katyńskim, w imieniu mieszkańców Powiatu Tczewskiego i Miasta Tczewa kwiaty złożyli starosta tczewski Mirosław Augustyn, wiceprzewodnicząca rady powiatu Alicja Gajewska oraz prezydent miasta Tczewa Mirosław Pobłocki. Kwiaty złożyli również przedstawiciele: Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława – Stefan Kukowski, szwadronu kawalerii im. 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, Konwentu Organizacji Kombatanckich Powiatu Tczewskiego oraz szkół ponadpodstawowych powiatu tczewskiego.

- Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie

fot. Starostwo Powiatowe w Tczewie

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe