Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:18
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

System FALA: Odrzucone odwołania w sprawie wyników przetargu na wykonawcę

Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie w sprawie przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy systemu FALA. Odwołanie to złożyło w marcu konsorcjum firm Thales Polska i Revenue Collection Systems. Decyzja KIO oznacza, że niemal pewne staje się podpisanie w najbliższych tygodniach umowy z firmą, której oferta została wskazana w przetargu jako najkorzystniejsza.
System FALA: Odrzucone odwołania w sprawie wyników przetargu na wykonawcę

Autor: fot. materiały prasowe

Jak przypomina InnoBaltica, przetarg na wyłonienie wykonawcy zintegrowanego systemu płatności za przejazdy transportem publicznym został ogłoszony w grudniu 2019 roku. Komisja przetargowa wskazała najkorzystniejszą ofertę w lipcu 2020 roku i jeszcze w tym samym miesiącu do KIO wpłynęły cztery odwołania od decyzji zamawiającego. Od tamtego czasu, a więc od blisko dziesięciu miesięcy trwają postępowania odwoławcze i czynności nakazywane przez Krajową Izbę Odwoławczą. Najnowsze orzeczenie KIO, odrzucające kolejne odwołanie jednego z oferentów, kończy ten długi i trudny okres. Tym samym pozwala zamawiającemu, czyli spółce InnoBaltica utrzymać deklarowane terminy realizacji projektu.

Przy założeniu, że umowa pomiędzy InnoBalticą a konsorcjum Asseco Data Systems/AEP Ticketing Solutions zostanie zawarta na przełomie kwietnia i maja 2021 r., najważniejsze etapy wdrożenia systemu FALA będą rozkładały się na osi czasu następująco:

  • pierwszy etap systemu FALA, czyli uruchomienie bazy centralnej nastąpi w pierwszym kwartale 2022
  • aplikacja "Podróż mobilna", ma być uruchomiona drugim kwartale 2022 roku i wtedy też rozpocznie się montaż urządzeń końcowych (walidatorów) w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na przystankach kolejowych,
  • funkcjonalność Podróż z kartą powiązana z wydawaniem plastikowych kart komunikacyjnych wdrożona zostanie w I kwartale 2023 roku,
  • od marca 2022 roku otwierane będą punkty obsługi klienta w największych miastach Pomorza, gdzie osoby potrzebujące pomocy przy zakładaniu i obsłudze elektronicznych kont pasażerskich uzyskają fachowe wsparcie
  • terminem kończącym wdrożenie projektu będzie 30 czerwca 2023 roku.

W ramach systemu FALA przygotowana zostanie platforma, w której tworzone będą konta pasażerów. Zakłada się, że docelowo będzie to ok. 2,5 mln kont. System zawierać będzie także informacje o cenach biletów, rozkładach jazdy, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów - tak, by zapewnić obsługę rozliczenia ogromnej liczby usług transportowych w każdej chwili działania transportu publicznego. Przykładowo: zakłada się, że w każdej godzinie szczytu system FALA rozliczy blisko 500 tys. przejazdów w regionie. Aplikacja pozwoli automatycznie "podsumować" koszt przejazdu pasażera  dzięki sieci walidatorów (czytników), które rozmieszczone będą w autobusach, tramwajach, trolejbusach oraz na stacjach i przystankach kolejowych. Pasażer, wsiadając do pojazdu, zobowiązany będzie do zbliżenia do urządzeń swojej karty lub smartfona albo do checkowania się w aplikacji.

Zainstalowanych zostanie ponad 5300 walidatorów w ok. 1000 pojazdach komunikacji miejskiej (autobusach, trolejbusach i tramwajach) oraz ok. 850 czytników na przystankach kolejowych.

Obecnie na terenie województwa pomorskiego znajduje się ok. 10 tys. przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, ponad 200 stacji i przystanków kolejowych, a przedsiębiorstwa i zakłady komunikacji miejskiej przewożą każdego roku ponad 300 mln pasażerów.

InnoBaltica Sp. z o.o. należy aktualnie do dziesięciu udziałowców. Są nimi: 

  • Województwo Pomorskie
  • Gmina Miasta Gdańska
  • Gmina Miasta Gdyni
  • Miasto Słupsk
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Politechnika Gdańska
  • Uniwersytet Gdański
  • Gmina Miasto Lębork
  • Gmina Miasta Puck 
  • Gmina Miejska Tczew

Spółka uzyskała dofinansowanie w kwocie 90 mln zł na realizację projektu integrującego sprzedaż biletów w całym regionie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pełna nazwa tego działania to: "Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym – budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności"


Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży "Podróż na Fali". Wpłynęło na niego blisko 800 prac. Zwycięzcami w kategorii klas 0-3 zostali Hanna Siarnecka, Piotr Łach oraz Maciej Boguski, natomiast w kategorii klas 4-8 zwyciężyli Monika Bartkowiak, Agata Borkowska i Milena Bibita. Zwycięskie prace będzie można oglądać w Parku Oliwskim w Gdańsku, gdzie od 16 kwietnia eksponowane będą w dużym formacie na ogrodzeniu parku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej oraz profili społecznościowych spółki na FB  i Instagramie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama