Do kiedy na Pomorzu trzeba wymienić tzw. kopciuchy?

  • 14.04.2021, 11:55
  • Redakcja / Pomorskie.eu
Do kiedy na Pomorzu trzeba wymienić tzw. kopciuchy? fot. Pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Od października 2020 roku, na mocy przyjętych przez Sejmik Województwa Pomorskiego uchwał antysmogowych, podejmowane są działania związane z eliminacją zanieczyszczeń powietrza.

Jakość powietrza w województwie pomorskim jest lepsza niż w innych regionach kraju. Istnieją jednak miejsca, gdzie stan powietrza nie jest zadowalający. Co najmniej 48% ludności Pomorza narażone jest na oddychanie powietrzem z wysokim stężeniem benzo(a)pirenu, który jest bardzo szkodliwym związkiem powstającym w wyniki spalania paliw stałych w domowych instalacjach cieplnych. W wielu miejscach występują również przekroczenia dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego.

Poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem jest wpisana w Strategię Województwa Pomorskiego 2030. W związku z nią, należy wymieniać kotły pozaklasowe (tzw. kopciuchy), ponieważ za 4 lata w Polsce nie powinno być już żadnego tego typu pieca. Pomocą w wymianie kotłów mają być różnego rodzaju dotacje gminne oraz z programów ogólnopolskich takich, jak "Czyste Powietrze" czy "Stop Smog". Uchwały antysmogowe zakładają, że mieszkańcy miast, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, po datach określonych uchwałą, nie mogą stosować paliw stałych. Wybór sposobu ogrzewania leży po stronie właściciela instalacji - może to być podłączenie do sieci, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy OZE.

Na wsiach zasady są podobne, tyle że zakaz stosowania paliw stałych dotyczy tylko terenów z dostępem do sieci ciepłowniczej. Nie ma przy tym obowiązku korzystania z gminnych sieci gazowych. Podobnie jak w miastach obowiązuje jednak wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne.

TERMINY

OD 1 stycznia 2020 roku zakazane jest stosowanie paliw najgorszej jakości, np. mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, torfu, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%. Kotły pozaklasowe i nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 września 2024 roku. Z kolei kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych w klasie 3 i 4, powinny zostać wymienione na nowe do 1 września 2026 roku. Jako ostatnie, bo do 1 lipca 2035 roku, trzeba wymienić kotły spełniające wymagania w klasie 5.

Redakcja / Pomorskie.eu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe