Dziś czekają nas wzmożone kontrole prędkości

  • 16.04.2021, 10:06
  • News4Media
Dziś czekają nas wzmożone kontrole prędkości fot. News4Media

Podziel się:

Oceń:

16 kwietnia, przypada Europejski Dzień Kontroli Prędkości. Możemy się zatem spodziewać wzmożonych działań kontrolnych policji na polskich drogach.

Należy pamiętać, że kierowca nie ma obowiązku poruszania się z dopuszczalną, maksymalną prędkością, lecz z bezpieczną, która w zależności od warunków może być niższa niż dopuszczalna. To prowadzący pojazd musi uwzględnić podczas przemieszczania się szereg czynników, takich jak: warunki atmosferyczne, czyli opady deszczu lub śniegu lub mgła. Istotne jest też ukształtowanie drogi takie jak: zakręty, podjazdy, zjazdy. Należy brać również pod uwagę stan nawierzchni, mianowicie koleiny i ubytki w jezdni. 

Warto zauważyć, że jazda ze zbyt małą prędkością, uwzględniając warunki panujące na drodze, może być również niebezpieczna i nie spełniać wymagań prędkości bezpiecznej, w tym wypadku można mówić o utrudnianiu lub tamowaniu ruchu. Z okazji Europejskiego Dzień Kontroli Prędkości prezentujemy i przypominamy o aktualnie obowiązujących przepisach regulujących dozwolone prędkości, by uniknąć zatrzymania i płacenia mandatu.

Limity prędkości w Polsce dla pojazdów osobowych:

Obszar niezabudowany:

Autostrada - 140km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa - 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa - 100 km/h
Droga dwujezdniowa o 2 pasach w każdą stronę  - 100 km/h
Droga jednojezdniowa - 90 km/h

Obszar zabudowany

Od godz. 5:00 do 23:00 - 50 km/h
Od godz. 23:00 do 5:00 - 60 km/h

Strefa zamieszkania - 20 km/h

Znaki drogowe dotyczące prędkości

Prędkość regulowana jest w Polsce również poprzez znaki drogowe, które zwiększają lub zmniejszają maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy na drodze lub w danym obszarze, np. na terenie całej miejscowości.

I tak oznaczenie "ograniczenie prędkości” – oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Obowiązuje do najbliższego skrzyżowania.

Z kolei tablica D-42 "obszar zabudowany" (czarne kontury zabudowań na białym tle) oznacza wjazd na obszar zamieszkany. Znak D-43 "koniec obszaru zabudowanego" (przekreślony znak D-42) oznacza wyjazd z tego obszaru. Wewnątrz obszaru zabudowanego obowiązuje ustawowe ograniczenie prędkości do 50 km/h lub 60 km/h w zależności od pory doby. Na tym terenie prędkość dopuszczalna może być zmieniona za pomocą znaku, o którym pisaliśmy wyżej.

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce w 2021:

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych

Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych. Dodatkowo prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe