Damian Domański: "Biblioteka Morzeszczyn to nie tylko książki". O bibliotece w pandemii [ROZMOWA]

  • 20.04.2021, 11:42
  • Redakcja
Damian Domański: "Biblioteka Morzeszczyn to nie tylko książki". O bibliotece… fot. Biblioteka Morzeszczyn

Podziel się:

Oceń:

W obliczu trwającej pandemii zmieniła się rzeczywistość bibliotek. Instytucje, które na co dzień gościły czytelników w swoich progach szukały nowych rozwiązań dla zachowania kontaktu z odbiorcami swoich działań. Jak poradziła sobie z nową rzeczywistością morzeszczyńska biblioteka?

Biblioteka Morzeszczyn to instytucja z ponad 70-letnim stażem. W swojej historii pełniła dla społeczeństwa przede wszystkim rolę wypożyczalni książek, jednak poza tym, jak przyznają jej pracownicy i mieszkańcy Gminy Morzeszczyn, instytucja pełni także miejsce życia społecznego i integracji lokalnej społeczności. Trwająca pandemia sprawiła, że także ta książnica musiała dostosować się do obowiązujących reguł i obostrzeń. 

 

Biblioteki i inne instytucje kultury stanęły dokładnie rok temu przed nowymi wyzwaniami, które wymusiła sytuacja epidemiczna na świecie. Chcąc realizować swoją misję, nie tracąc przy tym kontaktu z czytelnikami i użytkownikami, konieczne było szukanie nowych rozwiązań w udostępnianiu materiałów bibliotecznych, promując literaturę i czytelnictwo i angażując innych do doświadczania kultury i partycypowania w niej.

- Biblioteka Morzeszczyn

 

Chociaż Biblioteka Morzeszczyn przede wszystkim zajmuje się wypożyczaniem książek, to pełni także inne funkcje: 

 

Biblioteka Morzeszczyn to nie tylko książki, nie tylko promocja literatury, bowiem nasza instytucja stanowi tak naprawdę centrum życia kulturalnego i społecznego naszej gminy. Staramy się podejmować nietuzinkowe wyzwania, tworzyć ciekawą ofertę i dla dzieciaków i dla młodzieży, dla osób dorosłych, w tym również dla seniorów. Organizujemy różnego rodzaju koncerty, pikniki, festiwale. Organizujemy cykliczne warsztaty rękodzielnicze, kursy krawieckie [...]. Na nasze działania pozyskujemy środki zewnętrzne. Staramy się aby te biblioteki były również przyjazne i bezpieczne - nieustannie odświeżamy je i modernizujemy. 

- dyrektor Biblioteki Morzeszczyn, Damian Domański

 

Niedawno remontowana była filia Biblioteki Morzeszczyn, która znajduje się w Majewie. Po długim przestoju związanym z pandemią, majewska filia książnicy otworzy się wkrótce dla czytelników:

 

Ta odświeżona przestrzeń będzie dla mieszkańców Sołectwa Majewo, ale także i okolicznych miejscowości przestrzenią do wspólnych spotkań [...]. Planowaliśmy wstępnie otworzyć ją z początkiem kwietnia, ale niestety i obostrzenia w bibliotekach oraz wydłużone terminy realizacji zamówień w hurtowniach meblarskich sprawiły, że ten okres ponownie został wydłużony, ale jesteśmy już na finiszu. Ta przestrzeń biblioteczna będzie nie tylko przestrzenią do wypożyczania książek [...], ale przestrzenią do spotkań, realizacji warsztatów, kursów, przestrzenią do spędzania czasu dla młodzieży przy grach planszowych, ale także doświadczania nowych technologii. 

 

Biblioteka Morzeszczyn w dobie pandemii realizuje także usługę dostarczania książek przez "bibliokurierów", którzy zamówione przez czytelników pozycje dostarczają prosto do domu. Instytucję mogą czekać wkrótce zmiany, bo od pewnego czasu mówi się w Gminie Morzeszczyn o połączeniu Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Morzeszczyn w jedną instytucję. Jaka będzie charakterystyka nowej placówki kultury? Jak książnica radzi sobie z promocją czytelnictwa w trudnym czasie pandemii?

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z dyrektorem Biblioteki Morzeszczyn, Damianem Domańskim: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej o inicjatywach kulturalnych oraz wydarzeniach w regionie w każdy piątek na naszej antenie, w Audycji Kulturalnie, którą prowadzi Weronika Gerowska-Chalecka.

Zapraszamy!

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe