Klaster energii dla gmin powiatu tczewskiego. Czym jest i jakie niesie korzyści?

  • 22.04.2021, 10:26
  • Redakcja / UM
Klaster energii dla gmin powiatu tczewskiego. Czym jest i jakie niesie… fot. UM Tczew

Podziel się:

Oceń:

W ramach opracowywanej przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot koncepcji klastrów energii, w powiecie tczewskim powstanie pierwszy klaster energii dla gmin.

Klaster energii to porozumienie cywilnoprawne, zawierane między lokalnymi samorządami, przedsiębiorcami, inwestorami, dotyczące wytwarzania, dystrybucji lub obrotu energią głównie z odnawialnych źródeł energii. Biuro OMGGS pracuje nad koncepcją utworzenia minimum trzech takich podmiotów na naszym terenie. Klaster Energii Pelplin jest pierwszym z nich. 


List intencyjny w celu nawiązania współpracy partnerskiej, w ramach tworzonego w powiecie tczewskim Klastra Energii Pelplin, został podpisany 20 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin, które jest liderem Klastra. Sygnowali go: Mirosław Chyła - Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski, Adam Burczyk - Zastępca Prezydenta Miasta Tczew, Tomasz Urbański - Zastępca Wójta Gminy Tczew, Mirosław Murzydło - Wójt Gminy Subkowy, Piotr Laniecki - Wójt Gminy Morzeszczyn oraz ks. Andrzej Szopiński - Dyrektor Wydziału Ekonomicznego Diecezji Pelplińskiej.

 

Współpraca uczestników Klastra ma doprowadzić do osiągnięcia wspólnych korzyści w obszarze gospodarki niskoemisyjnej, zrównoważonej energii i bezpieczeństwa energetycznego powiatu tczewskiego.

~ fragment listu intencyjnego

 

Główną korzyścią powstania klastrów energii (obejmujących do 5 gmin lub wszystkie gminy w ramach powiatu) jest ekologiczna i tania produkcja energii z OZE, ograniczenie kosztów jej dystrybucji i lepsze zarządzanie energią. Opracowanie koncepcji powstania klastra energii na danym terenie to pierwszy krok w stronę pozyskania środków m.in. z unijnego Funduszu Odbudowy. W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do Polski ma trafić ponad 23,9 mld euro dotacji i ponad 34,2 mld euro pożyczek. Ogromna część środków z tego pakietu będzie przeznaczana właśnie na odnawialne źródła energii, energetykę i środowisko. Do wspólnej inicjatywy pt. “Opracowanie Koncepcji stworzenia Klastra Energii na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot” zgłosiły się 54 metropolitalne miasta, gminy i powiaty. Koncepcja obejmuje rozpoznanie, zbadanie potencjałów, analizę wariantową, finansową i organizacyjną oraz rekomendacje dotyczące wyboru optymalnego wariantu. 

 

Metropolitalna koncepcja wiąże się z diagnozą stanu obecnego, badaniem potencjałów energetycznych każdej jednostki samorządu terytorialnego, przystępującej do inicjatywy z uwzględnieniem zróżnicowania pomiędzy terenami wiejskimi i miejskimi oraz analizą możliwych rozwiązań w perspektywie do 2025 i 2030 roku wraz z harmonogramem, rolami i opisem źródeł finansowania

~ Mariusz Sadłowski, koordynator ds. energetyki i środowiska OMGGS

 

Dokument gotowy będzie do końca września 2021 r., tak aby koncepcja umożliwiła ubieganie się m.in. o środki finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz projektu strategicznego pn. “Pomorski Archipelag Wysp Energetycznych” zakładanego w projekcie Regionalnego Programu Strategicznego.

Redakcja / UM

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe