Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dlaczego warto czytać książki?

  • 23.04.2021, 14:47
  • Redakcja
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dlaczego warto czytać książki? fot. Jacek Cherek, MBP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Pomysł organizacji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zrodził się w 1926 r. w Katalonii w celu promocji czytelnictwa. To święto, to okazja by przyjrzeć się czytelnictwu w kraju i naszym regionie. Jak wygląda sytuacja w Tczewie? O to zapytaliśmy Krzysztofa Kordę, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Biblioteka Narodowa zapytała Polaków o to, czy sięgnęli w minionym roku choćby o jedną książkę. Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 42 proc. osób ankietowanych. Co ważne, jest to wynik najlepszy od sześciu lat, oznaczający wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat. Przypomnijmy, w pierwszej połowie pierwszej dekady XXI w. ponad połowa ankietowanych deklarowała, że czyta co najmniej jedną książkę rocznie. Czytanie jest ważne - o tym przypomina dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Krzysztof Korda: 

Przede wszystkim osoba, która czyta, szuka nowych informacji, dowiaduje się wiele o świecie. Dzieci zdobywają nową wiedzę, nowe słownictwo, bardzo bogate słownictwo, pięknie potrafią mówić, potrafią się pięknie wysławiać, łatwiej przychodzi im praca w szkole, wypowiadanie się w szkole, nauka w szkole. Też chętniej oczywiście korzystają dalej z książek. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej o kulturze, książkach i czytelnictwie, można usłyszeć w Audycji Kulturalnie, w każdy piątek, po 17:00 na naszej antenie. 

 

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe