Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:19
Reklama
Reklama

Zakaz handlu żywym ptactwem na tczewskim targowisku

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie zwrócił się do prezydenta o natychmiastowe zakazanie handlu żywym drobiem i ptactwem ozdobnym na terenie targowiska miejskiego.
Zakaz handlu żywym ptactwem na tczewskim targowisku

Autor: fot. Pixabay

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie, w związku z opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego (Poz. 1480) Rozporządzenia Wojewody Pomorskiego z dnia 21 kwietnia 2021 r., zmieniającego Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego z dnia 12 marca 2021 r. w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie woj. pomorskiego informuje, że na obszarze zagrożonym zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli – na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych.

- komunikat UM w Tczewie

 

W związku z bardzo dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną związaną z grypą ptaków i zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie zwrócił się do prezydenta miasta o natychmiastowe zakazanie, do odwołania, handlu żywym drobiem i ptactwem ozdobnym na terenie targowiska miejskiego zlokalizowanego przy ul. Targowej 1 oraz o aktywną pomoc w uniemożliwieniu prowadzenia tego typu obrotu na terenie miasta Tczewa w sposób niekontrolowany („na dziko").


Zasady ochrony drobiu przed grypą ptaków

Grypa ptaków (AI - Avian influenza), dawniej pomór drobiu (FP - Fowl plaque), należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:

  • kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby;
  • kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa AI, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu;
  • perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków;
  • strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki;
  • ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające - wirusy AI izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Ważne jest, aby odpowiednio chronić drób przed zakażeniem - ma to znaczenie gospodarcze zarówno o charakterze lokalnym (konieczność likwidacji stad), jak i globalnym (zamykanie rynków zagranicznych dla polskiego drobiu i produktów drobiowych).

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Grypa ptaków wciąż groźna!

Informacje pochodzą ze strony www.wetgiw.gov.pl.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama