Co zawierają odcyfrowane pergaminy z kapsuły czasu? Ich kopie można oglądać w Fabryce Sztuk

  • 29.04.2021, 08:00
  • Redakcja / Telewizja TeTka
Co zawierają odcyfrowane pergaminy z kapsuły czasu? Ich kopie można oglądać… fot. Grzegorz Nosorowski / Telewizja TeTka

Podziel się:

Oceń:

15 kwietnia 2019 roku w trakcie prac budowlanych przy Moście Tczewskim odkryto kapsułę czasu z XIX wieku. Znaleziono w niej 10 monet i dwa pergaminy. Po długich pracach specjalistów - naukowców i tłumaczy - udało się częściowo odcyfrować dokumenty.

O odkryciu i kolejnych ustaleniach pisaliśmy na naszej stronie m.in. TUTAJ. Jak się okazało znaleziska nie zawierały sensacyjnych historycznych odkryć, ale techniczne i organizacyjne kwestie budowy mostu spisane przez władze Prus. O treści zabytkowych dokumentów mówi regionalista Józef Ziółkowski z Fabryki Sztuk, który przyznaje, że oczekiwania były większe niż to co w rzeczywistości zawierały pergaminy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zainteresowani historią mieszkańcy mogli już oglądać odnalezioną kapsułę czasu wraz z monetami w Fabryce Sztuk. Niedawno nastąpiło też nieoficjalne przekazanie kopii dwóch pergaminów wraz z polskim tłumaczeniem. Jeżeli warunki epidemiczne pozwolą, w przyszłości nastąpi również oficjalna prezentacja. Starosta Tczewski Mirosław Augustyn podkreśla, że władze powiatu są zadowolone z pracy wykonanej przez konserwatora dzieł sztuki, fotografa i tłumaczkę:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kopie zostały wyeksponowane. Oryginalne dokumenty muszą jednak pozostawać szczelnie zamknięte w magazynie bez dostępu do światła. 

 


Całą historię odkrycia w materiale Telewizji TeTka przypomina Bartosz Listewnik:

 

Redakcja / Telewizja TeTka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe