Wiesz, jak uratować bliską osobę? Pierwsza pomoc w razie krztuszenia

  • 02.05.2021, 12:21
  • News4Media
Wiesz, jak uratować bliską osobę? Pierwsza pomoc w razie krztuszenia iStock

Podziel się:

Oceń:

W czwartek łódzka policja zatrzymała pędzące ponad „setką” po mieście auto. Okazało się, że to nie piracki wybryk, a przerażona matka, której dziecko zadławiło się mlekiem i przestało oddychać. Idealnie byłoby, gdyby każdy rodzic mógł odbyć szkolenie z pierwszej pomocy i umieć prawidłowo zareagować w takiej sytuacji. Niestety ten obszar edukacji wciąż ogranicza się do wybranych stref. Przygotowaliśmy krótką instrukcję postępowania na wypadek podobnego zdarzenia.

Chwile grozy, które przeżyła mieszkanka Łodzi, szczęśliwym zbiegiem okoliczności zakończyły się bez większych konsekwencji. Funkcjonariusze udzielili dziecku pierwszej pomocy, a kiedy wróciły funkcje życiowe, zawieźli niemowlę razem z matką do szpitala. Ta sytuacja pokazała jednak, jak istotne jest posiadanie podstawowej wiedzy w zakresie pierwszej pomocy.

Co robić, kiedy dławi się niemowlę?

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy możliwe jest usunięcie przyczyny niedrożności z układu oddechowego. Jeśli jest to np. klocek, trzeba zachować szczególną ostrożność przy jego wyciąganiu, aby nie spowodować wepchnięcia przedmiotu głębiej. Jeśli próba jest nieskuteczna, należy zrezygnować. Jeśli pojawia się kaszel, kolejną czynnością powinna być ocena jego efektywności, od której będą zależały dalsze kroki. Jeśli dziecko kaszle głośno, samodzielnie próbuje podjąć próbę oddychania, płacze i reaguje na sygnały, prawdopodobnie wystarczy wziąć je na ręce, głową do góry i zachęcać, aby odkaszlnęło połknięty przedmiot.

Jeśli to nie przynosi efektu, a dziecko zaczyna sinieć, przestaje płakać i ustaje kaszel, trzeba natychmiast podjąć zdecydowane kroki:

1. Ułożyć dziecko na przedramieniu głową w dół, podpierając swoją dłonią jego brodę; odgiąć głowę i unieść brodę.
2. Nadgarstkiem drugiej dłoni uderzyć pięć razy pomiędzy łopatkami malca. To powinno spowodować wykrztuszenie. Aby sprawdzić, czy przedmiot nie zalega już w drogach oddechowych, dziecko należy odwrócić na plecy.
3. Jeśli poprzednie kroki nie przyniosły efektu, trzeba pięć razy ucisnąć dwoma palcami klatkę piersiową w sposób gwałtowny, z niewielkimi odstępami czasowymi.

Źródło: Platforma Edukacyjna MEN

Jeżeli dojdzie do utraty przytomności malucha, należy rozpocząć resuscytację w kombinacji: 5 wdechów, 30 uciśnięć klatki piersiowej (dwoma palcami), 2 wdechy i kolejnych 30 uciśnięć. Jeśli próba nie przyniesie skutku, konieczne będzie ułożenie dziecka na boku i wezwanie pogotowia ratunkowego (zapamiętaj nr alarmowy 112, lub 999 bezpośrednio do ratownictwa medycznego). Do momentu przyjazdu karetki - jeśli dziecko nie oddycha - należy nadal prowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową (RKO).

UWAGA!

Wbrew rozpowszechnianym mitom, nie wolno odwracać dziecka głową w dół i potrząsać nim. To może spowodować skutek odwrotny i doprowadzić nawet do śmierci.

Zadławienie u dorosłych i dzieci powyżej pierwszego roku życia

W przypadku łagodnej niedrożności, należy postępować tak samo, jak u niemowląt. Wystarczy energicznie odkasływać i obserwować rozwój sytuacji. Jeśli jednak nie przyniesie to efektu, a poszkodowany przestaje oddychać i mówić, konieczne jest podjęcie kroków:

Jeśli osoba jest przytomna, należy:

1. Ustawić się z boku i nieco z tyłu.
2. Położyć dłoń na jej klatce piersiowej i lekko pochylić do przodu, aby ułatwić przedmiotowi wydostanie się z dróg oddechowych .
3. Nadgarstkiem drugiej ręki wykonać pięć silnych uderzeń pomiędzy łopatkami krztuszącej się osoby i na bieżąco obserwować efekty.

Źródło: Andrzej Bogusz / Platforma Edukacyjna MEN;  licencja: CC BY 3.0

Jeżeli powyższy schemat nie przynosi efektu, należy:

1. Stanąć za poszkodowanym i objąć go całymi rękami.
2. Pochylić go do przodu.
3. Zaciśniętą pięść umieścić pomiędzy pępkiem a mostkiem.
4. Drugą dłoń ułożyć na pięści i taki splot rąk silnie przeciągać do wewnątrz i ku górze.
5. Czynność powtórzyć pięć razy.

Źródło: Tomorrow Sp. z o.o. / Platforma Edukacyjna MEN;  licencja: CC BY 3.0

Jeśli ciało obce nadal nie wydostało się z organizmu ofiary, należy naprzemiennie powtarzać obydwa powyższe schematy (uderzanie pomiędzy łopatkami i przesuwanie splotu rąk) aż do momentu poprawy lub utraty przytomności ratowanego.

Kiedy nastąpi utrata przytomności, należy:

1. Ułożyć poszkodowanego na plecach i bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe (112 lub 999).
2. Odchylić głowę i usunąć ciało obce.
3. Jeśli osoba nie oddycha, konieczne jest podjęcie RKO według schematu: 30 uciśnięć klatki piersiowej / 2 oddechy ratownicze.
4. Czynności te należy wykonywać naprzemiennie, do momentu przywrócenia u ofiary funkcji życiowych lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Nie bój się poprosić o pomoc. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999, otrzymasz wsparcie dyspozytora, który pomoże ci ocenić sytuację i podjąć właściwe kroki. Za nieuzasadnione nieudzielenie pomocy, w Polsce przewiduje się karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe