Od dziś matury. Jakie nastroje wśród maturzystów w Tczewie?

  • 04.05.2021, 12:28
  • Redakcja / Tv Tetka
Od dziś matury. Jakie nastroje wśród maturzystów w Tczewie? fot. Telewizja Tetka

Podziel się:

Oceń:

Dziś w całej Polsce rozpoczęły się matury. W powiecie tczewskim do egzaminu dojrzałości przystąpiły 884 osoby, w tym w samym Tczewie - 738. Drodzy maturzyści! Trzymamy za Was kciuki!

Dziś w całej Polsce rozpoczęły się matury. Około 271 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników o 9:00 przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wiadomo, że zmagali się dziś z "Lalką" Bolesława Prusa, "Ziemią obiecaną" Władysława Reymonta oraz wierszem Beaty Obertyńskiej "Strych".

ZASADY TEGOROCZNYCH MATUR

O to, na jakich zasadach przebiegają matury w tym roku zapytaliśmy dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, Jadwigę Andrzejewską:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Będziemy przestrzegać odległości, będziemy przestrzegać tego, żeby dezynfekować ręce. Zrobimy wszystko co tylko można, żeby zapewnić młodzieży bezpieczne warunki zdawania egzaminu - 

Jadwiga Andrzejewska, dyrektorka I LO w Tczewie

 

Ilu uczniów z I LO w tym roku podejdzie do egzaminu dojrzałości?

loadingŁaduję odtwarzacz...

W I LO w Tczewie do matury przystępuje 157 absolwentów klas trzecich. Dołączyła do nich kilkudziesięcioosobowa grupa tych, którzy chcą podnosić wyniki z lat poprzednich.

MATURY DO 20 MAJA

Wszystkie egzaminy odbywać się będą w reżimie sanitarnymi. Warto przypomnieć, że w tym roku w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej matury będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu zeszłego roku, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Matury potrwają do 20 maja, a ich wyniki ogłoszone zostaną 5 lipca. Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w maju, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej, która rozpocznie się 1, a zakończy 16 czerwca.  

JAKIE NASTROJE NA STARCIE?

Redaktor Bartosz Listewnik z Telewizji Tetka był rano w I LO w Tczewie i rozmawiał z maturzystami tuż przed egzaminem: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Większość rozmówców wskazywało, że samopoczucie jest ok, a stres w miarę opanowany. Byli dość pewni siebie i przekonani, że będzie dobrze. Zwracali uwagę, że przygotowania do tegorocznych matur były trudniejsze ze względu na zdalne nauczanie, ale ostatni miesiąc przeznaczali na intensywne powtórki i naukę, przez co liczą na dobre wyniki. My trzymamy za nich kciuki!

Łącznie w powiecie tczewskim do matury przystąpiło 884 osób, z czego 738 w samym Tczewie. W szkołach prowadzonych przez powiat do matury jest to 651 osób, w Uniwersyteckim Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie - 87, w Collegium Marianum w Pelplinie - 16oraz w CKZ NAUKA w Tczewie - 130.

BEZ OPÓŹNIEŃ. W CHOJNICACH FAŁSZYWA INFORMACJA O BOMBIE

We wszystkich tczewskich szkołach matury rozpoczęły się bez opóźnień.

Nie wszędzie było spokojnie. W powiecie chojnickim po godz. 8:00 powiadomiono policję o mailu, który dotarł do Liceum Ogólnokształcącego w Czersku. Informowano w nim o podłożeniu bomby w placówce. Policjanci podjęli interwencję, jednak informacja nie potwierdziła się - obiekt sprawdzono, nie znajdując niebezpiecznych ładunków. Wobec tego, pisemny egzamin maturalny z języka polskiego rozpoczął się bez opóźnień o godz. 9.00.


Więcej o maturach:

Jak wyglądają teraz matury?

Co dalej z maturami - minister wyjaśnia

Próbne matury w czasie pandemii w Tczewie

Matura 2021 w dobie pandemii

Redakcja / Tv Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe