Terytorialsi w weekend będą ćwiczyć na Kociewiu

  • 06.05.2021, 11:29
  • 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej / oprac. Redakcja
Terytorialsi w weekend będą ćwiczyć na Kociewiu fot. archiwum DWOT

Podziel się:

Oceń:

W weekend, 8 i 9 maja około 100 żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej służących na co dzień w batalionach lekkiej piechoty w Malborku oraz Słupsku będą się szkolić na terenie gminy Starogard Gdański m.in. w Suminie i Sucuminie.

Ćwiczenia pomorskich terytorialsów mają polegać na rozpoznawaniu terenu, znajomości miejscowej topografii oraz nadawaniu meldunków. W planach jest też przeprowadzenie akcji taktycznej i założenie szpitala polowego.

 

Działamy w myśl naszego hasła "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Przez rok uczestniczyliśmy we wsparciu społeczności lokalnej w ramach działań antykryzysowych, covidowych - w różnych punktach wymazowych, w szpitalach, wspieraliśmy samorządy, domy pomocy społecznej. Teraz wracamy do szkolenia i będziemy blisko społeczeństwa, w ten sposób, do którego zostaliśmy również powołani, czyli w kontekście ochrony przed zagrożeniami militarnymi.

- podporucznik Michał Piaskowski z sekcji współpracy cywilno-wojskowej 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku

 

Podczas działań w upozorowanej sytuacji bojowej pomagać będą też lokalni strażacy, druhowie OSP i policja. WOT skorzysta m.in. z pomieszczenia w szkole podstawowej w Suminie, która obchodzi stulecie swojej działalności. Z żołnierzami będą też współpracować mieszkańcy, niektórzy poprzez udostępnienie swoich przydomowych posesji.
 

Ćwiczenia nie spowodują żadnego ograniczenia w ruchu pojazdów. Kulminacja działań przewidziana jest w momencie, kiedy będzie zapadał zmrok, więc liczymy na to, że większość mieszkańców będzie w tym czasie w domu. Nie planujemy używania środków pozoracji pola walki, więc nie będziemy wywoływali żadnego utrudnienia w zakresie porządku publicznego, nie będziemy powodowali hałasu. Mieszkańcy nie powinni się niczego obawiać.

 

fot. archiwum DWOT

 

Wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek, podkreśla, że mieszkańcy czekają na weekendowe ćwiczenia żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Bardzo cieszymy się, że wybrano gminę Starogard Gdański do tych ćwiczeń. Mamy zasób i lokalowy, i terytorialny do tego, żeby tego typu działania prowadzić. Współpraca obejmuje też ofertę edukacyjną adresowaną do szkół. Jestem zdania, że patriotyczne działania WOT i budowanie w dzieciach i młodzieży poczucia sprawczości tego typu wojsk będzie bardzo istotne dla mieszkańców naszej gminy.

- Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański 

 

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej / oprac. Redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe