Pelplin: Akcja sprzątania rzeki. Czy uda się uratować Wierzycę?

  • 06.05.2021, 11:34
  • Redakcja
Pelplin: Akcja sprzątania rzeki. Czy uda się uratować Wierzycę? fot. Michał Rychlicki / Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy wychodzą z inicjatywą i zapraszają do wspólnego sprzątania Wierzycy. Rzeka, która powinna być wizytówką Pelplina jest zaśmiecona, co wpływa na estetykę miasta.

Już 8 maja odbędzie się akcja sprzątania Wierzycy w Pelplinie. Mieszkańcy zwracając uwagę na ogromne zaśmiecenie tej rzeki, chcą poprawić jej stan. O szczegółach mówi Michał Rychlicki, inicjator akcji:

 

Miejmy nadzieję, że będzie to impuls do tego, żeby organizować takie akcje w przyszłości. Rzeka Wierzyca sama w sobie jest tego warta, to jest część Pelplina, coś z czym Pelplin powinien być kojarzony. Rzeka Wierzyca jest ważna dla Pelplina. Podejrzewam, że gdyby nie ukształtowanie terenu, gdyby nie rzeka Wierzyca, Opactwo Cysterskie, akurat w tym miejscu - nie wiem, czy by powstało - w tym regionie. Rzeka Wierzyca była zawsze ważna dla mieszkańców Pelplina. Dzisiaj ma spełniać ona głównie rolę estetyczną. 

- Michał Rychlicki

 

Michał Rychlicki zajmuje się organizacją tego przedsięwzięcia. Pisze o tym na swoim profilu w mediach społecznościowych:

 

W ramach inicjatywy społecznej "BO JAK NIE MY? TO KTO?", przy współpracy z ludźmi dobrej woli, urzędem gminy i lokalnymi organizacjami, sprzątamy tym razem i nareszcie Wierzycę! Jak pogoda dopisze, to akcja zaplanowana jest na 8.05, na godzinę 9:00.

Dla wolontariuszy przewidziane są maseczki, rękawiczki i oczywiście wory na śmieci.

Serdecznie wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, bo warto zrobić wszystko, aby nasza piękna rzeczka, która powinna być wizytówką Pelplina, była w jak najlepszej kondycji. Tym czasem niestety sami Wiecie, że nie jest...

 

źródło: Facebook

 

W akcji może wziąć udział każdy zainteresowany, ale pod pewnymi warunkami. 

 

W akcji sprzątania mogą wziąć udział wszyscy. Jednak należy zwrócić uwagę na pewien bardzo ważny aspekt. Mianowicie, rzeka Wierzyca jest rzeką dziką. Często płynie przez takie tereny niezbyt przyjazne spacerowaniu. W związku z czym, wolałbym żeby w akcji jednak pojawiły się osoby, które możemy określić mianem starszych. Natomiast, kto jest starszy, a kto nie, to chciałbym żeby określili rodzice ewentualnie tych osób, które będą niepełnoletnie, a będą chciały się pojawić na takiej akcji.

 

Co należy zabrać ze sobą na akcję sprzątania Wierzycy?

 

Dużo dobrego poczucia humoru - to tak naprawdę w zupełności powinno wystarczyć. My będziemy mieli przygotowane rękawice i maseczki. [...] Będziemy starali się zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zachować wszelkiego rodzaju wymagania sanitarne, które są niezbędne do tego, aby tą rzekę można było posprzątać.

 

Michał Rychlicki zachęca do zgłaszanie chęci wzięcia udziału w akcji, chociażby poprzez kontakt w mediach społecznościowych. Inicjator akcji zachęca mieszkańców Pelplina i okolic do zaangażowania się w sprzątanie:

 

Wszystkich serdecznie zapraszam, 8 maja, na godzinę 9:00. Spotykamy się przy Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie będzie krótkie spotkanie organizacyjne, gdzie się przegrupujemy i ruszymy dwoma brzegami rzeki Wierzycy, idąc w dół (patrząc na to jak się nurt układa) w kierunku oczyszczalni, gdzie nasze prace będą zakończone. 

 

Organizatorzy zakładają, że takie akcje, mogą odbywać się cyklicznie. Najważniejsze jednak, aby uczulić mieszkańców, by przestali zaśmiecać rzekę. Jak podkreślają - jest ona ich wspólnym dobrem, a nawet wizytówką miasta i regionu. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe