Odbieranie odpadów w Tczewie pod lupą Rzecznika Praw Obywatelskich

  • 25.05.2021, 08:12
  • Redakcja / rpo.gov.pl
Odbieranie odpadów w Tczewie pod lupą Rzecznika Praw Obywatelskich fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w sprawie zasad odbierania odpadów od właścicieli domów jednorodzinnych w Tczewie.

Mieszkańcy Tczewa mieszkający w domach jednorodzinnych skarżą się, że muszą wystawiać pojemniki i worki na odpady przy drodze dojazdowej do nieruchomości oraz przed godz. 7:00 rano. Mówi o tym uchwała Rady Miejskiej z 31 października 2019 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak wątpliwości, co do zgodności tych przepisów z prawem. Rada gminy nie ma bowiem prawa do nakładania na właścicieli nieruchomości obowiązku rozmieszczania pojemników z odpadami w określonym miejscu, na określonym terenie czy w określonym czasie. O wszystkim poinformowano na stronie www.rpo.gov.pl.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego o ponowne zbadanie uchwały Rady Miejskiej w Tczewie w tej sprawie z 31 października 2019 r.

 

Skarżą się na nią mieszkańcy Tczewa. Uchwała głosi, że w celu ułatwienia odbioru odpadów komunalnych, właściciele nieruchomości - w przypadku zabudowy jednorodzinnej - umieszczają pojemniki i worki wypełnione odpadami przy drodze dojazdowej do nieruchomości, a udostępnianie pojemników i worków powinno nastąpić przed godziną 7.00 rano.

Art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach upoważnia radę gminy do określenia w regulaminie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku dotyczących warunków rozmieszczania pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości.

W orzecznictwie podnosi się, że przepis ustawy nie daje radzie gminy uprawnienia do nakładania na właścicieli nieruchomości obowiązku rozmieszczania pojemników na odpady komunalne w określonym miejscu i na określonym terenie, czy też wystawiania ich w określonym czasie przed teren nieruchomości.

Nałożenie na właścicieli nieruchomości obowiązku umiejscowienia pojemników w określonym miejscu i na określonym terenie w sposób nieuzasadniony prowadzi do ingerencji w prawo własności nieruchomości (por. wyrok WSA w Olsztynie z 30 marca 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 79/21).  Stanowisko, zgodnie z którym art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy nie pozwala radzie gminy na wskazywanie miejsca ustawienia pojemników na odpady komunalne, potwierdził także WSA w Rzeszowie w wyroku z 8 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Rz 259/20.

Przepisy prawa miejscowego, które nakazują właścicielom nieruchomości umieszczać pojemniki i worki z odpadami komunalnymi przy drodze dojazdowej do nieruchomości (a zatem poza jej granicami), ingerują de facto w prawo własności podmiotów, będących właścicielami nieruchomości stanowiących pas drogowy dróg dojazdowych do nieruchomości.

~ rpo.gov.pl

 

W ocenie RPO nie można bowiem założyć, że wszystkie drogi dojazdowe do nieruchomości, na których zlokalizowane są budynki jednorodzinne, stanowią własność Gminy Miejskiej Tczew, skoro przez miasto przebiegają także drogi wojewódzkie i powiatowe. Odrębną kwestią pozostaje, że ustawienie pojemnika na odpady komunalne w pasie drogi publicznej, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, a brak takiego zezwolenia skutkuje nałożeniem kary pieniężnej.

Redakcja / rpo.gov.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe