Kontrole Inspekcji Transportu Drogowego na Autostradzie A1: Kierowcy nietrzeźwi i bez uprawnień

  • 28.05.2021, 09:06
  • Redakcja / ITD
Kontrole Inspekcji Transportu Drogowego na Autostradzie A1: Kierowcy nietrzeźwi… fot. ITD

Podziel się:

Oceń:

Ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca ciężarówki zatrzymanej do rutynowej kontroli przez funkcjonariuszy pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Szofer nie ukrywał, że „w ostatnich dniach pił alkohol".

We wtorek, 25 maja na autostradzie A1 w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego, patrol ITD zatrzymał zespół pojazdów, którym przewożono stal z Żyrardowa do Rumii. Uwagę inspektorów zwróciło nietypowe zachowanie kierowcy. W trakcie kontroli, zasłaniał dłonią maseczkę ochronną na twarzy.

 

Sprawdzono stan trzeźwości kierującego. Alkomat wykazał ponad 1 promil zawartości alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu. Mężczyzna przyznał się inspektorom, że pił alkohol w dniach poprzedzających kontrolę drogową.

~ Inspekcja Transportu Drogowego

 

Nietrzeźwy kierowca został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim, a ciężarówkę odholowano na wyznaczony parking strzeżony. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu kierowca odpowie przed sądem.

Również 25 maja, na tym samym odcinku autostrady, funkcjonariusze ITD zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą należący do polskiego przewoźnika. Ciężarówką przewożono artykuły spożywcze z Gdańska do Radomska. W trakcie kontroli inspektorzy zweryfikowali w z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców uprawnienia szofera. Okazało się, że posiada prawo jazdy kat. „C”. Mężczyzna przyznał, że jest dopiero w trakcie ubiegania się o kat. „C+E”. Mówił, że ma wyznaczony egzamin o uzyskanie tych uprawnień na koniec maja.

 

Podczas kontroli czasu pracy inspektorzy stwierdzili przekroczenie dopuszczalnego czasu jazdy ciągłej. Zgodnie z przepisami kierujący powinien wykonać przerwę po 4 godz. i 30 min. jazdy. Tymczasem jechał on bez wymaganej przerwy 5 godz. i 57 min.

~ Inspekcja Transportu Drogowego

 

Inspektorzy stwierdzili też, że naczepa nie miała ważnego badania technicznego od 14 kwietnia 2021 r. Funkcjonariusze ITD ukarali kierowcę mandatami oraz zakazali mu dalszej jazdy samochodem ciężarowym z naczepą. Za dopuszczenie do ruchu drogowego kierowcy bez właściwych uprawnień oraz naczepy bez ważnego przeglądu, kara finansowa grozi też przedsiębiorcy i osobie zarządzającej transportem w firmie. Wobec nich zostaną wszczęte postępowania administracyjne.

Redakcja / ITD

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe